Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Policie v akci? Lepší komedii jsme v Česku ještě neměli, nic ale policajtům nevěřte!

Takhle vypadá běžný policista a běžná policistka podle pořadu
FTV Prima.
Zdroj: TV Prima
+ Další fotografie
GLOSA: Přiznám se bez mučení: Když Prima začala vysílat pořad Policie v akci, stal se ze mě závislák. Na nic jiného v televizi nezírám tak často jako na tyhle špatně zahrané policejní zásahy. Je to totiž tak pitomé, že se u toho doma strašně nasmějeme. Zároveň je ale hodně nebezpečné, pokud to někdo bere vážně!

V pořadu vystupují rádoby policisté, které neschopně a amatérsky hrající komparz z falešné centrály linky 158 posílá na zásahy. Všechno jsou to nahrané situace, jenže scénáristé to fakt přehánějí, takže se člověk od začátku do konce chvílemi baví a jindy skoro brečí nad neschopností tu herců, tu autorů námětů.

Policisté prodávají v sámošce

Oběti útočí na pachatele, všichni se hádají se všemi i kvůli úplným blbostem, hrotí to tak, jak by si nikdo při skutečném policejním zákroku nedovolil. Navíc kolikrát hrozně neuvěřitelně, protože za pár stovek nikoho lepšího než neherce neseženete.

Takže se pak nedivte, že žena, která v jiném seriálu hrála soudkyni, nyní v Policii v akci coby servírka v baru prodává na tajňačku pervitin. A někteří představitelé policajtů ve skutečnosti pracují v sámošce (pár jich je ale prý opravdu skutečných).

Nejhorší herci světa?

Pomyslnou korunu pro nejhorší herce seriálu mají ale vážně ti, kteří posílají „hlídky“ na místo činu. Hlavně mladý blonďatý ušoun, který čte věty ze scénáře tak blbě, že by za to ani v dramaťáku v jeslích nesměl jít domů za trest před obědem.

Už mi taky málem párkrát praskla plodová voda z toho, jaké situace autoři předkládají. Třeba dealer doručoval do ústavu drogy dronem, ženská ztratila před supermarketem parkovací lístek, tak ho ukradla jiné řidičce a ještě se pohoršuje, když ji vyhmátnou, překvapil i trestný čin házení balonků z okna, nebo holka, co použije slzný plyn na pošťáka ze strachu, který v ní vyvolal táta anonymními výhrůžkami smrtí z důvodu, aby se poučila a už se netoulala. To je ale jen velmi slabý výběr, existuje ještě mnoho horších příkladů.

Se skutečností to nemá nic společného

Chápu, že je to těžké. Pokaždé se musí zaujmout, a tak se přehání. A soudě podle facebookových stránek pořadu, fakt ještě většina neví, že nejde o kameru u reálných zásahů, takže to u části méně vnímající populace funguje. O.K., nemám s tím problém.

S čím ale ano: někdo by vážně měl dohlížet na to, aby zákroky a tvrzení policistů aspoň částečně korespondovaly se skutečností.

Skutečný policajt by nejednal nezákonně

Nejvíc mě vždycky zdvihne ze židle, že skoro pokaždé ti troubové navlečení do seriálových policejních uniforem po každém vyžadují doklady.

Je pravda, že i skuteční policisté tohle sem tam zkoušejí, ale to už hraničí se zneužitím pravomoci veřejného činitele. Už dlouhá léta nehrozí pokuta za to, že nemáme doklady s sebou. Jediné, k čemu cajti mohou vyzývat, je prokázání totožnosti. A tu můžete prokázat třeba ústně, svědectvím manželky a podobně. Všichni strážci zákona u sebe mají „chytré mašinky“, díky nimž si vás hned prolustrují.

Proč autorům neradí skutečná policie?

Pak se mi nezdá třeba ani tvrzení, že i když poškozená nesouhlasí s trestním stíháním pachatele z řad příbuzných, Policie v akci říká, že je to fuk, že to stejně seriáloví policisté budou stíhat i bez ní. Za mě nesmysl!

A takových šíleností najdeme v seriálu hodně, prakticky v každém díle je něco, co nemá se skutečnou policejní taktikou nebo právem nic společného. Asi chybí coby poradci skuteční policisté. A pokud nechybí, pravděpodobně by to chtělo je vyměnit. Navenek se ale skutečná policie od pořadu distancuje. Proč jim tedy půjčuje auta?

Takže sledovat klidně pro zábavu ano, ale nikdy nevěřit radši ani slovo! Fakt nejde o poučný pořad, který někoho vyškolí v právu, spíš ho zmate. A k tomu vám sníží IQ o padesátku. U mě se to už taky projevilo…

Související články

Další články