Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Aktualizováno: Policie obvinila exnáměstka rozvědky, Chovanec své zatčení popírá

Zdroj: profimedia.cz
KAUZA
Policie aktuálně řeší bývalého ministra vnitra Milana Chovance, a to kvůli tomu, že žalobce z pražského městského státního zastupitelství obvinil v pátek z podvodu a zneužití pravomoci jednoho člověka v souvislosti s hospodařením české rozvědky Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), informaci uvedl portál Ekonomický deník.

Podle portálu policie zadržela bývalého ředitele této tajné služby Jiřího Šaška a také někdejšího náměstka ÚZSI Zdeňka Blahuta. Dále měl být předveden bývalý ministr vnitra Milan Chovanec, který Blahuta uvedl do funkce.

Důvěryhodný zdroj portálu Novinky ale sdělil, že Chovanec není do případu zapojen. „Státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze zahájil dnešního dne pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze v souvislosti s trestním oznámením týkajícím se hospodaření Úřadu pro zahraniční styky a informace trestní stíhání jedné osoby pro zločiny podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby. Další informace nemohou být sdělovány vzhledem k tomu, že jsou podle zákona informacemi utajovanými,“ sdělil v pátek na webu pražských vrchních žalobců státní zástupce Marek Bodlák.

Kauza, kterou kriminalisté prověřují, souvisí s podezřením, že z tajné služby odtekly až stovky milionů korun, na které chybí doklady, nebo úřad zaplatil nepotřebné a předražené věci. Jde o částky v období let 2015 až 2017.

Pod řadou investic byl podepsán právě bývalý ředitel Šašek, kterého následně nynější šéf resortu obrany Lubomír Metnar (za ANO) postavil mimo službu. „Z dosavadních závěrů vyplývá i důvodné podezření, že se ředitel ÚZSI a někteří další příslušníci úřadu dopustili jednání, která mají znaky trestných činů proti majetku a proti pořádku ve věcech veřejných,“ řekl ke kauze loni v květnu Právu Metnar.

Kauza se ale rovněž může týkat i toho, že civilní rozvědka zřejmě uskutečnila v zahraničí finančně nákladné operace, o kterých vláda neměla ani ponětí, i když je podle zákona musí svým usnesením schválit. Přišla na to zmíněná kontrola inspekce ÚZSI.

Pro Českou televizi se aktuálně vyjádřil i Chovanec. Popřel, že by u něj policie zasahovala. "Jsem od rána doma, policie tady nebyla. Samozřejmě policie, pokud by něco potřebovala, tak jsem na telefonu, jsem k dispozici. Ale nikdo tady nebyl,“ popřel informace o svém údajném zatčení exministr Chovanec ve vysílání ČT.

Související články

Další články