Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Čas vypršel! Rusko na ultimátum nereagovalo. Před ambasádou v Bubenči stojí těžkooděnci

Čas vypršel! Rusko na ultimátum nereagovalo. Před ambasádou v Bubenči stojí těžkooděnci
Zdroj: eXtra.cz/Martin Procházka
VRBĚTICE

V noci se uskutečnily zvláštní policejní manévry v blízkém okolí ruské ambasády v Praze. Novinky.cz informují, že policie reaguje na aktuální situaci okolo vyhrocenějších diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Ruskem. Rusko mělo čas do dnešního poledne, aby se vyjádřilo ke dvaceti vyhoštěným českým diplomatům a k jejich návratu zpět do Moskvy.

V nočních hodinách ze středy na čtvrtek okolí ruské ambasády obsadila řada policejních aut, a to i včetně těžkooděnců a monitorovacích vozů. Novinky.cz informují, že se u ambasády objevila dvě kamerová auta, jež se používají při demonstracích k monitorování okolí. Dále pak několik osobních aut a dvě auta se dvěma týmy speciální pořádkové jednotky.

Zatím není jasné, proč policie o tolik zesílila zabezpečení okolí ambasády. „Policisté dohlíží na bezpečnost v okolí ambasády, a to na základě vyhodnocení aktuální situace,“ uvedla policejní mluvčí Eva Kropáčová s tím, že další informace policie sdělovat nebude.

Jisté ale je, že ministerstvo zahraničí České republiky čekalo do čtvrtečního poledne na vyjádření Ruska k tomu, aby se mohlo všech 20 vyhoštěných českých diplomatů vrátit zpět na velvyslanectví v Moskvě. Rusko se však oficiální cestou nevyjádřilo, čímž posílá celkem jasný vzkaz. K diplomatické roztržce a dalšímu postupu v ní se ve čtvrtek odpoledne vyjádří Andrej Babiš (ANO), vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) na tiskové konferenci.

Podle dřívějších vyjádření ministra Kulhánka by mělo být rozhodnuto o razantním snížení počtu pracovníků ruské ambasády v Praze tak, aby odpovídal stavu na českém velvyslanectví v Moskvě. Webu Lidovky.cz Kulhánek sdělil, že by šlo o přibližně šedesát lidí.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy