Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Oktagon 54 válka na Ukrajině Survivor 2024

Polární záře nad Českem vidět nebyla: Hned je tu ale nová šance

Mnohé cestovatelé láká na Island i možnost vidět polární záři.
Zdroj: Pixabay
pozorování oblohy

Všichni, kdo se v sobotu večer těšili, že spatří na našem území polární záři, byli nejspíš zklamaní. Nakonec tento světelný jev pozorovatelný nebyl. Pořád je však šance, že se podaří polární záři spatřit v noci z neděle na pondělí.

Už několik dní vědci upozorňovali, že bude možné tento víkend pozorovat jev u nás jinak výjimečný - polární záři. V noci ze soboty na neděli se tak spousta Čechů vydala na vyvýšená místa daleko od městské zástavby, aby u nás mimořádný světelný úkaz spatřili.

Nakonec však přišlo zklamání. V České republice záře pozorovatelná nebyla.Samotná polární záře nastala, ale byla vidět hlavně tam, kde ji mohou lidé sledovat tradičně - tedy v severských zemích. Zároveň tentokrát nebyla příliš silná a měla nazelenalou barvu.

Šance je ještě dnes

Podle odborníků byla potenciální možnost polární záři u nás pozorovat kvůli čtvrtečním silným erupcím na Slunci. Polární záře vzniká jako důsledek interakce hustého oblaku nabitých částic se zemskou atmosférou.

Ještě však není všemu konec. Další možnost tento přírodní úkaz spatřit bude dnes v noci. Ani tentokrát však není zaručeno, že bude stoprocentně vidět.

U této příležitosti je dobré připomenout, kde a jak lze polární záři nejlépe pozorovat. Odborníci doporučují najít si místo s velmi dobrým výhledem na sever a nejlépe s minimálním světelným znečištěním - tedy daleko od měst. Pomoci vám může také online monitor, jako je SolarHam.

Lucie Borhyová terčem nebezpečného stalkingu. Neodbytný fanoušek překročil všechny hranice

Související články

Další články

Nejnovější kauzy