Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Polární záře bude o víkendu vidět i v Česku! Kde a jak ji nejlépe pozorovat

Polární záře
Zdroj: Pixabay
přírodní úkaz

Polární záře je světelný jev, který lze nejlépe pozorovat v severních státech. Tento víkend však bude tento přírodní úkaz možné vidět i v Česku. Přečtěte si rady, jak na to.

Když se řekne polární záře, nejspíš se vám vybaví zimní severská krajina za polárním kruhem. Tento víkend však bude možné pozorovat úchvatný přírodní úkaz i u nás v České republice. Alespoň podle informací amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru.

Konkrétně půjde o noc ze soboty na neděli a polární záře by se měla objevit hned po setmění. „Pokud bude geomagnetická bouře tak silná, jak astronomové předpovídají, budou záře pozorovatelné z našich končin nízko nad severním obzorem s největší pravděpodobností už po setmění. Pozorovat se ale vyplatí v průběhu celé noci,“ uvedl k tomu pro CNN Prima News astronom Petr Horálek ze Slezské univerzity v Opavě, podle kterého budou podmínky pro pozorování dobré.

Najděte si místo s výhledem na sever daleko od měst

Pokud máte v plánu polární záři pozorovat, odborníci doporučují najít si místo s velmi dobrým výhledem na sever a nejlépe s minimiálním světelným znečištěním - tedy daleko od měst. Pomoci vám může také online monitor, jako je SolarHam. Polární záři je možné pozorovat z oblasti České republiky zhruba jednou ročně.

Samotná záře vzniká díky interakci nabitých částic, které putují kontinuálně ze Slunce, s molekulami a atomy vzduchu ve vysoké atmosféře Země.

Další rána pro Veronicu Biasiol. Po vlně hejtů během Miss jí ublížila vlastní maminka. Kráska přiznala velké zklamání

Související články

Další články

Nejnovější kauzy