Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Pokus na Facebooku: Palestina versus Izrael. Jak to dopadlo?

Tento pokus byl velmi zajímavý.
Zdroj: archiv
+ Další fotografie
Na Facebooku se opravdu dějí věci. Budete se divit, co vše je na něm možné. Koncem roku vznikl velmi zajímavý pokus. A jedna strana z něj vyšla špatně. Na problém upozornil web mediahub.cz. O co šlo?

Na Facebooku byly vytvořeny dvě identické skupiny. Lišily se pouze tím, že měly každá jiný název. Jedna se jmenovala „Zastavte Palestince“ a ta druhá „Zastavte Izraelce“. Autoři těchto stránek pak na ně začali přidávat nenávistné příspěvky. Ty byly úplně stejné, akorát byly změněny názvy. Izrael – Palestina.

Na jednu stránku napsali: „Sionisté si ukrajují kousek po kousku z Palestiny a svět k tomu mlčí. Musíme je za každou cenu zastavit!“ A na druhou: „Velká země Izrael se musí brzy navrátit z rukou muslimského nepřítele pod suverénní židovskou nadvládu. Musíme toho za každou cenu dosáhnout!“

Jenom u tohoto ale nezůstali. Na stránky umístili další příspěvky. „Sionistická armáda se dnes více než kdy jindy dopouští násilí vůči palestinským dětem. Tyto děti osvobodí Palestinu krví a ohněm a zničí sionistické nájezdníky!“ A na druhou stránku: „Více a více vojákům izraelské armády je jasné, že je potřeba zničit arabského nepřítele. Jsme připraveni na válku s nepřítelem!“

Pořád se nic nedělo, a tak se intenzita příspěvků zvyšovala. Byly tvrdší a nenávistnější. „Smrt všem Židům!“ „Smrt všem Arabům!“ „Takto chceme vidět všechny Izraelce. Smrt Izraeli!“ „Takto chceme vidět všechny Palestince. Smrt Palestině!“ Příspěvky byly vlastně úplně stejné.

Potom nahlásili obě stránky Facebooku jako závadné. Co se dělo později, bylo jen těžko uvěřitelné. Ještě ten stejný den byla stránka, která byla vytvořena proti Palestině, zrušena. Podle Facebooku porušovala komunitní standardy a nemohla dále fungovat. Stránka proti Izraeli ale zrušena nebyla. I přes to, že obsahovala úplně stejné příspěvky. Podle Facebooku stránka neporušovala žádná pravidla. Takže stránka proti Palestincům byla uzavřena a ta, která je proti Izraeli, funguje dodnes.

Jak se to mohlo stát? Kde se stala chyba? Je to pouhá náhoda, že byla zavřena jen jedna skupina, nebo má Facebook špatně nastavené roboty, kteří neumějí vše rozeznat? Nebo jednoduše Facebook nadržuje Palestincům? Paradoxní je také to, že šéf Facebooku Mark Zuckerberg je ze židovské rodiny.

Související články

Další články