Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jolanda Extra Host (pořad) Peče celá země Mandrage

Nejnovější kauzy

Pokud nezmění hodnoty, čeká ji peklo: Slovák, který zažil íránské vězení, má pro Terezu H. drsný vzkaz

Zdroj: pluska.sk / archiv
+ Dalších 41 fotografií
Pašeračka Tereza
Příběh Terezy H. (22), která si nyní odpykává v Pákistánu trest za pašování heroinu, není cizí ani našim slovenským sousedům. Jeden z mála Slováků, kteří si zažili podobné peklo, kterým prochází i Tereza, vypověděl slovenskému serveru pluska.sk, co může Češku jako je ona, v tamních vězeňských podmínkách potkat, a na co by si měla dávat pozor, aby se jí vyhnulo peklo na zemi...

Matěj Valuch (31) je Slovák, který se před sedmi lety dostal do vězení v Íránu, protože byl obviněn ze špionáže pro americkou tajnou službu. Jako jeden z mála tedy může popsat, jak to ve vězení v této části zeměkoule chodí.

„Pokud se nezmění, čeká ji nevraživost, konflikty a špína,“ začíná popisovat Matěj, co Terezu pravděpodobně v ženské věznici čeká. Slovák, který strávil na samotce v íránském vězení 40 dní ví o čem mluví.

„Nejtěžší byly první dny. Tehdy jsem poprvé uslyšel křičet muže, kterého bičovali, později druhého škrtili železným řetězem… Bál jsem se, že se to stane i mně. Zhubl jsem pět kilogramů, ale hlava mi pořád pracovala. Myslel jsem na svět za dveřmi věznice, ne na to, co vidím kolem sebe. Hodně jsem také přemýšlel o věcech, na které jsem na svobodě neměl čas myslet. Jinak by jsem se zbláznil,“ popisuje Matěj dobu strávenou ve vězení.

Po propuštění ze samotky „vyfasoval“ celu se dvěma až čtyřmi lidmi, kde strávil dalších sto dní. V podobných věznicích, kde je i Tereza H., prý nejsou žádné kamery a dveře na celách jsou otevřené. „Na vězně dohlíží jiní vězni, všichni chodí v civilním oblečení, hygiena je tam téměř nulová,“ popisuje mladík.

Matěj je obeznámen i s tím, že Tereza H. je v Pákistánu už známá a její případ se propírá v místních médiích.

„Jako bílá pěkná žena a celebrita tamních médií bude Češka stále na očích. Nebude mít soukromí, na pití jí bude muset stačit lahev vody denně, na umytí možná jen vědro s vodou, která nebude zrovna nejčistší. Kvůli penězům, které podle Pákistánců i Íránců má každý Evropan, ji budou možná vydírat,“ myslí si Valuch.

Pro Terezu má upřímný a jasný vzkaz. „Pokud chce Tereza v base přežít, musí změnit své hodnoty a přiblížit se k Pákistánkám. Musí se zajímat o jejich život a náboženství. Až tehdy ji začnou brát a Tereza bude mít šanci, že se za mřížemi v jedné z nejchudších zemí světa nepoloží,“ uzavírá Matěj Valuch, který dnes věnuje internetovému marketingu.

Tereza je v pákistánském vězení už více jak rok. Nyní čeká na termín, kdy se bude jejím případem zabývat odvolací soud. Ten by měl ale proběhnout až začátkem září. Jisté tedy je, že si Tereza v pákistánské base minimálně 5 měsíců odsedí.

Mohlo by vás zajímat

Další články