Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Poklad v Klášteru Milevsko: Archeologové našli část hřebu, kterým mohl být Ježíš přibit ke kříži

Poklad v Klášteru Milevsko: Archeologové našli část hřebu, kterým mohl být Ježíš přibit ke kříži
Zdroj: Profimedia.cz
křesťanství
V milevském klášteře, konkrétně v jeho trezorové místnosti, byla archeology nalezena schránka s částí hřebu z takzvaného Pravého kříže, na kterém měl být ukřižován Ježíš Kristus. Ať už je pravá či falešná, má jít o jednu z nejvzácnějších křesťanských relikvií. O nálezu informovali zástupce církve a vědci.

Už v první polovině čtvrtého století byl při výzkumu císaře Konstantina nalezen kříž, na němž měl být čtyřmi hřeby ukřižován Ježíš Kristus. V milevském klášteře se nyní podařilo najít kus hřebu, který měl být jedním z těch, kterými byl Ježíš ukřižován.

Archeologové podle webu ČT24 tvrdí, že hřeb z Pravého kříže lze svým významem a vzácností srovnávat s relikviářem svatého Maura. K nálezu došlo v dutině trezorové místnosti a kus hřebu, na němž je vytvořen křížek z jednadvacetikarátového zlata, byl uvnitř schránky z dubového dřeva.

Schránku původně zdobil zlatý plech s nápisem IR. „Písmena lze v daném kontextu chápat jako zkratku pro latinské - Iesus Rex, tedy Ježíš Král,“ řekl archeolog Jiří Šindelář. Podel archeologů nebyla dutina zhruba od 15. století přístupná.

Výjimečnost

V Evropě se takových hřebů dochovalo hned několik, u tohoto exempláře je jeho stáří to, co ho činí výjimečným. V té době měl artefakt zřejmě ještě vyšší hodnotu než například korunovační klenoty,

Související články

Další články