Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Poklad století se stal kulturní památkou: Lidé ho konečně budou moci spatřit na vlastní oči

Poklad století se stal kulturní památkou: Lidé ho konečně budou moci spatřit na vlastní oči
Zdroj: Východočeské muzeum v Pardubicích
denáry
V roce 2015 objevil náhodný nálezce u Chýště na Pardubicku takzvaný poklad století, téměř 1700 stříbrných denárů, které ležely pod zemí téměř 1000 let. Soubor mincí se nyní spolu s fragmentem keramické nádoby, ve které byl uložen, dočkal zařazení mezi kulturní památky. Lidé budou moci poklad na vlastní oči spatřit ve Východočeském muzeu v Pardubicích, kde bude vystaven ve stálé expozici.

Hodnota pokladu století, který se nyní dočkal zařazení mezi kulturní památky, je podle znaleckého posudku 23,5 milionu korun. Nálezce, který stříbrné denáry a fragment keramické nádoby před 5 lety našel, dostal od Pardubického kraje odměnu ve výši 2 milionů korun.

Denáry jsou velké přibližně stejně, jako současná česká koruna. Vlastnit byť jeden denár znamenalo v minulosti velké bohatství, rozhodně nešlo o běžné platidlo. Historiky a numismatiky u nálezu ohromila kvalita, ražební lesk a samozřejmě i početnost - mincí a jejich zlomků nálezce našel 780, archeologové pak při dohledávkách v roce 2016 našli další stovky.

Dva roky čekání

Soubor mincí byl nyní zařazen mezi kulturní památky. „Návrh na zapsání kulturní památky jsem spolu s Lenkou Vostrou z Archeologického ústavu Akademie věd ČR odesílal na ministerstvo kultury před dvěma lety,“ uvedl pro Právo náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

„Ministerstvo potvrdilo, že poklad z Chýště je významným dokladem historického vývoje, životního způsobu a prostředí společnosti z konce 10. století a jeho význam je celoevropský. Měl by být památkově chráněn pro své řemeslné, umělecké a historické hodnoty,“ doplnil.

Výstava

Poklad století je ze zákona majetkem Pardubického kraje, na jehož území byl objeven. „Denárový poklad reprezentuje v ucelené řadě mincovní produkci českého přemyslovského státu v průběhu 90. let 10. století. Je mimořádným dokladem ekonomického potenciálu tehdejší elity,“ uvedl ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. Podle náměstka hejtmana Pardubického kraje se mohou zájemci již brzy těšit na stálou expozici v tamním muzeu, kde bude poklad trvale vystaven.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy