Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Počasí Extra Host (pořad) MasterChef Česko 2020 SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Pokálené starce a pokálenou ČSSD spojuje strach ze samoty

GLOSA
GLOSA: Bývalý primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD) se nelichotivě vyjádřil o seniorech. Hovořil o dementních pokálených starcích. Petr Kajnar nechápe, že moderního politika charakterizuje nejen obsah slov, ale také forma a styl, jakým hovoří k voličům. Na začátku volebních preferencí jsou pokálení starci, na konci pak strachy pokálená sociální demokracie.

Na začátku celé kauzy byla reportáž redaktorů Seznam Zprávy, kteří upozornili na to, že v domově důchodců Slunečnice dochází k ponižování a šikanování seniorů.

Kajnar se chtěl zastat propuštěných ošetřovatelek ze Slunečnice a na svůj Facebook napsal vyjádření o tom, že práce se starými lidmi je náročná.

„Kolik je asi v Česku lidí, kteří budou s noblesou Ladislava Špačka, srdcem matky Terezy a za minimální mzdu utírat pokálené, dementní starce a stařeny, které jejich děti odložily do starobince, protože si musí užít života?“ ptal se voličů Kajnar.

Začátečnická chyba

Samozřejmě, že Kajnar má právo na názor. Má právo se zastat propuštěných žen, které šikanovaly klienty Slunečnice. Ale otřesná je forma, kterou si Kajnar zvolil.

Dnes už není důležité jen to, co říkáte, ale je důležité i to, jakou formou to říkáte. Jsou politici, kteří komunikaci s voliči zvládají brilantně, jsou politici, kteří ji podceňují a jsou politici, kteří při mediálním vystoupení dělají začátečnické chyby.

Z Kajnarova stylu komunikace se vyplašil šéf sociálních demokratů Hamáček i bývalý hejtman Hašek. Oba dva tuší, že necitlivý Kajnar plusové body pro stranu nezískal.

„Ti klienti – jak píšeš, ‚starci a stařeny‘, jsou, milý Petře, lidé, kteří za svůj život udělali mnoho pro tento stát a naši společnost – vychovali děti, řádně pracovali desítky let, mnozí se angažovali v různých spolcích a aktivitách a dnes ve stáří si zaslouží od společnosti a státu úctu a důstojnou péči, když ji nejsou schopni nebo ochotni zajistit jejich potomci,“ vzkázal Kajnarovi exhejtman Hašek.

Pokálení a osamocení

Staří lidé jsou často odkázáni na pomoc bližních. A nebo končí opuštěni v ústavech. Být starý a být sám? To je děsivá představa. Jenže i ČSSD se bojí. Strana cítí, že voliči ji opouští a je tu strach, že nakonec zůstanou osamoceni pod pětiprocentní hranicí volitelnosti. Někteří sociální demokraté jsou z této představy vystrašení a pokakaní, protože už nyní je jasné, že volby nebudou pro ČSSD nic hezkého.

Myslíme na budoucnost

Sám Kajnar přiznal, že do domova pro seniory umístil i svou maminku. „Máme pro to množství dobrých důvodů – staráme se o své děti, vnuky, to je přece budoucnost, máme náročná a bohulibá povolání, nezvládli bychom to,“ uvedl Kajnar.

Kajnar tedy hledí vstříc světlým zítřkům a zapomíná, že kdo nectí své předky, nemůže se radovat z potomků.

Nyní to vypadá, že by muž, na kterého strana vsadila v krajských volbách 2020, přeci jen mohl získat více času na svou rodinu. Svým necitlivým výrokem pobouřil voliče. Pokud si jeho výstup budou lidé v Moravskoslezském kraji pamatovat, hlasy od nich nedostane.

Související články

Další články