Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Pojišťovna proplácí náklady spojené s cestováním k lékaři: Kdo na ně má nárok?

Chytrá rada
Věděli jste, že když se rozhodnete cestovat do nemocnice soukromým autem, je zde možnost proplacení cestovních nákladů? Pacient má nárok si nechat proplatit cestu od zdravotní pojišťovny. Kdy se dá tato možnost uplatnit?

Málokterý pacient ví, že má možnost se nechat dopravit do nemocnice a zpět domů s tím, že si sám může vybrat, jak pojede. Pokud si zvolí soukromé auto, zdravotní pojišťovna může proplatit náklady na cestu podle ujetých kilometrů. Pokud si ale chcete nechat proplatit od pojišťovny peníze za cestu, měli byste znát odpovědi na tyto otázky.

Kdo rozhoduje o tom, zdali vám náklady budou proplaceny? Musí o tom rozhodnout přímo ošetřující lékař.

Který pacient má nárok na proplacení? Peníze spojené s náklady si může nechat proplatit takový pacient, který není schopný kvůli zdravotnímu stavu se na vyšetření dopravit běžným způsobem. Například je to pacient se zlomenou nohou.

Může auto řídit pacient? Ne. Auto v žádném případě nesmí řídit pacient, protože jeho zdravotní stav mu neumožňuje normální způsob přepravy, tak mu samozřejmě neumožňuje ani řídit vozidlo.

Co potřebujete za dokumenty, aby vám cesta byla proplacena? U lékaře si vyžádejte formulář Vyúčtování náhrady cestovních nákladů soukromým vozidlem. Na tento formulář je možné vypsat až deset jízd tam i zpět.

Pacient má tedy nárok i na proplacení cesty zpět. Pokud se však rozhodne cestovat hromadnou dopravou, žádné proplácení zde nehrozí.

Související články

Další články