Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Pohřebním ústavům chybí rakve: Nebožtíků kvůli pandemii přibylo, výrobci nestíhají

Pohřebním ústavům chybí rakve: Nebožtíků kvůli pandemii přibylo, výrobci nestíhají
Zdroj: Pixabay
koronavirus
Za minulý rok podle statistik zemřelo mnohem více lidí, než v předchozích letech. Na vině byla hlavně pandemie koronaviru. A právě kvůli vysoké úmrtnosti se zvýšila i poptávka po rakvích pro zesnulé. Například krematoria nemají kapacity na to, aby spalovali mrtvé, a pohřebním ústavům dochází zásoby rakví a i dodávek je méně. Výrobci totiž nestíhají vyrábět nové.

Pandemie koronaviru má na svědomí mnoho lidských životů, což se výrazně podepisuje na pohřebních ústavech a krematoriích. Ty nemají dostatek kapacit na spalování zesnulých a pohřebním službám se pokrátily dodávky nových rakví, protože výrobci jich nemají dost a nestíhají je vyrábět. Ústavy se navíc chtějí připravit na nejhorší a zásobují se rakvemi dopředu.

Celorepublikový problém

"Problém je celorepublikový. Týká se všech pohřebních služeb. Já třeba musím kupovat rakve u konkurence v Opavě. Oni mi nějaké pošlou a nějak se to látá. V Olomouci mají velkosklad a místo devadesáti mi jich dovezli dvacet," uvedl pro iDnes.cz majitel pohřební služby Nova Krnov Jaroslav Stachovec. Dodal, že výrobci nestíhají a také, že nemá dostatek kremačních pecí. Na celorepublikový problém upozorňují i další ústavy a také asociace pohřebních služeb.

"Některé pohřební služby, které neměly dostatečné skladové zásoby, mohou mít problém. Výrobci rakví se k nim mohou otočit zády a plně nevytěžovat jejich najednou zvýšené objednávky. To je pochopitelné, za to si mohou tyto pohřební služby samy," řekl iDnesu zástupce Asociace pohřebních služeb Elpis David Borovička. Výrobci by podle něj měli doskladnit několik tisíc rakví.

Na problém se upozorňovalo

"Tato skutečnost nastala vlivem potřeby předzásobit pohřební služby na případný příchod třetí vlny pandemie. Bohužel mnoho pohřebních služeb nemělo dostatečné zásoby. Třeba měly jen tři na skladě, které průběžně doplňovaly, aby nemusely mít peníze v zásobách," poznamenal Borovička, který rovněž šéfuje pohřební službě Elpis. Jak sám tvrdí, asociace před přijetím novely zákona o pohřebnictví na nedostatek upozorňovala. Ministerstvo pro místní rozvoj však žádost smetlo ze stolu. "Požadovali jsme povinnost pro pohřební služby mít dostatečné skladové zásoby rakví," dodal.

Borovička vidí jako problém i to, že déle trvá, než dorazí objednávka nebo jdou dodávky zkráceny. Zatím se však všechno zvládá, výrobci pracují i o víkendech a snaží se rychle doplnit sklady. Předpokládá, že se zhruba do tří týdnů podaří výrobcům sklady zaplnit. "Pokud se opět nezvedne počet úmrtí," řekl v závěru Borovička.

Předseda Unie pohřebních služeb a spolumajitel služby Pegas Jiří Haman už s ministerstvem jednal před měsícem o celé problematice. Haman zmíněnému webu řekl, že se zatím s akutním nedostatkem nesetkali. "Skladové zásoby jsou nižší než byly, to je pravda. Je to způsobeno tím, že počet úmrtí je zhruba o třicet procent vyšší, než je průměr," vysvětlil. Výrobci zatím podle něj dokáží poptávku pokrýt, ale pohřební služby se snaží předzásobit, kdyby došlo k dalšímu navýšení počtu úmrtí.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy