Smutečních hostů se v Třebíči, hercově rodném městě, nakonec sjelo na tři stovky. V obřadní síni tekly slzy, ale několikrát se ozval i smích. Šmíd by si to tak prý přál.

Spolužáka z akademie přišli na poslední cestu doprovodit kromě jiných herci Dana Morávková (46) a Tomáš Krejčíř (46). Před lety oba hráli v Rodinných poutech, Morávková je dnes hvězdou Ordinace v růžové zahradě 2. Smrt Šmída ji očividně zasáhla a skrývat emoce se ani nepokoušela. Krejčíř prý přijel především jako její doprovod.

„Byl to pro mě strašlivý šok. Nikdo nic takového nečekal, nemohu tomu stále uvěřit,“ řekla Morávková deníku Blesk.

Mezi stovkami smutečních hostů nemohl chybět ani režisér Zdeněk Troška (64). Právě on Šmída obsadil do hlavní role v Doktorovi od jezera hrochů. „Dejte mi pokoj,“ křikl Troška, který těžko maskoval velký smutek, na novináře. Ze slavných se se Šmídem loučili také Michal Dlouhý (49) s manželkou, Miroslav Šimůnek (39), Patricie Solaříková (28) z Ulice nebo Eva Decastelo (39).

Po smutečním projevu ceremoniářky dostal slovo ředitel Švandova divadla Daniel Hrbek. „Jerry je a byl pro nás nezapomenutelným člověkem. Byl to malý velký muž, malých velkých rolí,“ řekl Hrbek. Poté zazněla píseň Show Must Go On od legendárního, rovněž zesnulého Freddieho Mercuryho (†45).

Následoval projev Šmídovy kamarádky Hany Chýlové, po kterém se vrátila ceremoniářka, jež všem poděkovala. Na závěr hrála píseň Angels od Robbieho Williamse (43).

Šmídův organismus se v pouhých sedmačtyřiceti letech údajně nedokázal vypořádat se zánětem průdušek a silnou virózou, se kterými už dlouho bojoval.