Trendy tagy válka na Ukrajině Survivor 2023 MS v hokeji 2023 Oktagon

Pohřeb prince Philipa: Svět se loučí s aristokratem proslulým smyslem pro humor

Pohřeb prince Philipa: Svět se loučí s aristokratem proslulým smyslem pro humor
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 9 fotografií
Sbohem

Zesnulého britského prince Philipa (99) na jeho poslední cestě vezl speciálně upravený vůz britské značky Land Rover, na jehož designu a technických úpravách se Philip osobně podílel. Sobotního pohřbu v kapli svatého Jiří na hradě Windsor se zúčastnilo jen 30 hostů, především členů rodiny. 

Velká Británie i celý svět se naposledy rozloučila s lidem milovaným princem Philipem, který vždy dokázal okouzlit svým osobitým smyslem pro humor a prostořekostí. Některé jeho hlášky už takřka zlidověly. Vévoda z Edinburgu, jak zní Philipův oficiální titul, zemřel 9. dubna 2021 ve věku nedožitých sta let.

Naposledy ho vezl vojenský Land Rover

Zesnulého manžela královny Alžběty II. vezl na jeho poslední cestě speciálně navržený Land Rover Defender 130 Gun Bus z roku 2005. Tento vůz je určen na lovecké expedice a princ Philip se na jeho designu i technických úpravách sám osobně podílel. Není proto žádným překvapením, že je vůz zbarven do britské zelené barvy.

„Unikátní a osobitý vzhled tohoto vozidla připomíná světu, že (Philip) byl především praktickým mužem, který mohl vzít něco velmi tradičního - ať už stroj, nebo opravdu velkou státní instituci - a najít svou vlastní vynalézavostí způsob, jak to vylepšit a přizpůsobit pro 20. nebo 21. století," řekl o speciálním voze, který poveze rakev, britský premiér Boris Johnson.

Kdo se pohřbu zúčastnil?

Premiér Johnson se měl jako jeden z mála zúčastni pohřbu prince Philipa, ale vzhledem k omezenému množství přítomných lidí se svého místa vzdal. Místo něj se tedy uvolnilo místo pro člena britské královské rodiny nebo příbuzného prince Philipa. Omezení je zejména kvůli stále se šířícímu koronaviru, proto dorazil pouze nejužší rodinný kruh.

Kromě královny Alžběty II. se pohřbu zúčastnily i jejich děti princ Charles s manželkou Camillou, princezna Anna a také princové Andrew a Edward. Nechyběli ani princové William a Harry, kteří jsou syny nejstaršího prince Charlese. Manželka prince Williama, Meghan, z Ameriky nepřijela, protože jí to doktor kvůli pokročilému stádiu těhotenství nedoporučil. Na pohřeb dorazili také tři členové rodiny vévody z Edinburgu, kteří mají německou větev.

Mluvčí Buckinghamského paláce uvedl, že členové královské rodiny na sobě nebudou mít uniformy. Tímto rozhodnutím se snažil předejít rozpakům, kterým by princ Harry nejspíše čelil. Jelikož se vzdal svých povinností a práv v královské rodině, nesmí si uniformu obléct.

Ceremoniál měl svůj přesný časový harmonogram

Ostře sledované sobotní odpoledne má svůj přesný časový harmonogram. Ze soukromých prostor byla rakev s princem Philipem ve 14:40 přenesena do speciálně navrženého Land Roveru. O pět minut později se celé procesí vydalo směrem ke kapli svatého Jiří na hradě Windsor. Přímo za rakví šly dvě nejstarší děti prince Philipa a královny Alžběty, princ Charles a princezna Anna. Další dva synové šli v průvodu také, ale ne hned v první linii. Královna se do kaple přesunula odděleně od ostatních, dorazila na místo ve svém vínovém Bentley.

Veliká pozornost byla kladena na prince Williama a Harryho, jejichž vztahy jsou napjaté kvůli nedávnému rozhovoru u Oprah, kde Harry se svou ženou Meghan pošpinili královskou rodinu. Královna proto nakázala, že bratři sice půjdou v průvodu za rakví, ale každý odděleně, aby od sebe udržovali patřičný odstup. Což se také stalo a mezi nimi šel jejich bratranec a nejstarší vnuk královny Alžběty II, Peter Phillips, syn princezny Anny.

Převoz rakve z dálky doprovázel také průvod několika složek britské armády. Při příjezdu do kaple zazněla státní hymna a v 15:00 místního času držela celá země minutu ticha. Poté začala zádušní mše.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy