Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Pohřeb prince Philipa: Rozhádaní princové, rakev na Land Roveru a chybějící Meghan

Pohřeb prince Philipa: Rozhádaní princové, rakev na Land Roveru a chybějící Meghan
Zdroj: Profimedia
+ Další 3 fotografie
Šokující zpráva

Zesnulý princ Philip (†99) si žádnou velkou parádu nepřál. Obřad proběhne v sobotu 17. dubna. Rozhádaní princové Harry (36) a William (38) půjdou za rakví, která se poveze na Land Roveru. Z důvodu vyhrocených vztahů nebudou bratři kráčet vedle sebe, navíc neobléknou ani uniformy.

Princ si žádnou parádu nepřál

Královský pohřeb prince Philipa (†99) proběhne v Kapli svatého Jiří v areálu Windsorského zámku v sobotu 17. dubna. Princovo tělo je až do zítřka uloženo v soukromé kapli na zámku Windsoru. Vévoda si prý před svou smrtí nepřál, aby byl pohřeb rušný a navíc nechtěl, aby bylo jeho tělo vystaveno v rakvi očím veřejnosti. Celá událost se tedy bude vysílat v televizi, ovšem bez účasti veřejnosti.

Kvůli koronavirovým opatřením se smí obřadu účastnit pouze 30 osob. Mezi hosty jsou členové rodiny. Do Anglie už dorazil i princ Harry (36), který spolu s bratrem ponese rakev. Jeho žena Meghan (39) se pohřbu nezúčastní. Harry jí chce podle svých slov ušetřit stresu, Meghan prý ale mrzí, že zůstává v USA, kde momentálně s Harrym žije. Ta nedávno obvinila královskou rodinu z rasismu. Stalo se tak během jejího kontroverzního interview, které se postaralo o vyhrocení vztahu odpadlického manželského páru s celou královskou britskou rodinou. Účastníci pohřbu na sobě budou must pravděpodobně mít po celou dobu události roušky.

Harry s Williamem nepůjdou vedle sebe

Pohřeb prince Philipa nebude státní. Ty jsou vyhrazeny hlavně pro panovníky. Pohřeb nese nálepku "slavnostní." Ten měla třeba i princezna Diana. Rakev před kapli doveze Land Rover Defender TD5 130. Na úpravě vozu se podílel samotný zesnulý princ. Tradice velí princovým vnukům, aby si oblékli uniformy. Princové se ale ukáží v oblecích. To kvůli tomu, že princ Harry se svého titulu vzdal.

"Unikátní a osobitý vzhled tohoto vozidla připomíná světu, že (Philip) byl především praktickým mužem, který mohl vzít něco velmi tradičního - ať už stroj, nebo opravdu velkou státní instituci - a najít svou vlastní vynalézavostí způsob, jak to vylepšit a přizpůsobit pro 20. nebo 21. století," řekl v pondělí o speciálním voze britský premiér Boris Johnson citovaný agenturou Reuters.

Rozhádaní princové William a Harry navíc nepůjdou bok po boku za rakví, budou od sebe tři a půl metru a ještě mezi ně pro jistotu vrazili airbag v podobě jejich bratrance Petera Phillipa.

Přesný časový plán

Pro sobotní odpoledne existuje přesný časový plán. Ze soukromých prostor, kde je rakev uložena, ji ve 14:40 přenesou do Land Roveru. O pět minut později se celé procesí vydá směrem ke kapli. Přímo za rakví půjde princ Charles a princezna Anna, nejstarší ze čtyř dětí zesnulého Philipa a královny Alžběty II. V průvodu budou i jejich další dva synové, princové Andrew a Edward. Královna se do kaple přesune odděleně od ostatních.

Převoz rakve bude z dálky provázet průvod různých složek britské armády. Při příjezdu do kaple zazní státní hymna. V 15:00 bude celá země držet minutu ticha, poté začne zádušní mše.

Na rakvi bude Philipova osobní standartou symbolizující jeho život. Její součástí jsou řecké barvy, neboť právě tam se princ narodil. Na jedné části je vyobrazený hrad znázorňující Edinburgh, protože Philip měl titul vévoda z Edinburghu. Jeden čtverec patří černobílým pruhům rodiny Mountbatten, ze které pocházela jeho matka.

Mluvčí Buckinghamského paláce uvedl, že členové královské rodiny na sobě nebudou mít uniformy. Toto rozhodnutí se snaží předejít rozpakům, kterým by nejspíš čelil princ Harry. Ten se totiž již dříve vzdal svých povinností a práv v královské rodině a uniformu si tedy obléct nesmí, ačkoli jako příslušník britské armády sloužil v Afghánistánu.


Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy