Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Pohřeb Mira Žbirky: Rodina oznámila místo a způsob posledního rozloučení

Miro Žbirka: Pohřeb se uskuteční v pátek 19. Přenos bude na Facebooku
Zdroj: Bontonfilm
+ Další 4 fotografie
poslední rozloučení

Pohřeb slovenského zpěváka Miroslava Žbirky se uskuteční v pátek 19. listopadu ve strašnickém krematoriu. Zpěvák zemřel na zápal plic ve věku 69 let tento týden ve středu.

Poslední rozloučení se slovenským muzikantem Miroslavem Žbirkou bude v Praze, ve strašnickém krematoriu v pátek 19. listopadu od 14:00. ČTK to dnes sdělila za organizátory Simona Andělová. Známý zpěvák a skladatel zemřel 10. listopadu ve věku 69 let. Z důvodu platných nařízení bude vstup na rozloučení umožněn pouze pozvaným osobám.

Veřejnost se bude moci s Mekym rozloučit v prostoru před obřadní síní, kde bude kondolenční kniha. Přenos z obřadu bude zajištěn prostřednictvím obrazovek a přímého přenosu na oficiálním facebookovém profilu Mira Žbirky.

Nezapomenutelný zpěvák a obdivovatel Beatles

Legendární slovenský zpěvák, skladatel a kytarista Miroslav Žbirka je známý coby autor melodických písní jako Biely kvet, Atlantída, Nemoderný chalan, Katrin či Co bolí. Za dobu svého více než čtyřicetiletého působení na hudební scéně se proslavil jako sólový interpret písní, které si i sám skládal.

Vydal přes tři desítky desek v ČR, na Slovensku a v Německu, koncertoval téměř po celém světě a se slovenskou zpěvačkou Marikou Gombitovou si zahrál také v muzikálu Neberte nám princeznu. S Gombitovou ho pojilo celoživotní přátelství, byl jí oporou po jejím těžkém úrazu, který ji doživotně upoutal na invalidní vozík a k nejoblíbenějším Žbirkovým písním patří také duet V slepých uličkách, který nazpíval společně s ní. Po letech na něj navázali písní Nespálme to krásne v nás.

Žbirka pocházel ze slovensko-britské rodiny, jeho celoživotní láskou byla slavná britská skupina Beatles. Bez jejich vlivu by se možná zpívání a hraní na kytaru nikdy nevěnoval, jak připomínal v rozhovorech. S legendárním bývalým zpěvákem kapely Paulem McCartneym se Žbirka osobně sešel před Paulovým pražským koncertem v roce 2004, kdy mu bývalý člen Beatles zahrál v šatně svou novou píseň Follow Me a Meky poté tuto skladbu zařadil na svou desku Live.

Žbirka se narodil 21. října 1952 v Bratislavě. Už koncem 60. let stál u zrodu bratislavské rockové skupiny Modus. Svůj první hit Zažni nahrál v roce 1977 a o čtyři roky později založil s Lacem Lučeničem skupinu Limit a vydal se na vlastní dráhu. Jeho debutové sólové album se jmenovalo Doktor Sen.

Přestože na vrcholu popularity stál Žbirka zejména v 80. letech, úspěchy slavil i v posledním desetiletí. Před dvěma lety s mnoha hosty oslavil 40 let na hudební scéně velkolepým koncertem v zaplněné pražské O2 areně. Žbirku tehdy doprovodila skupina složená z uznávaných britských hudebníků a jako host vystoupil v písni 22 dní v roli bubeníka bývalý fotbalový brankář Petr Čech.

Související články

Další články