Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Pohřeb Michaila Gorbačova živě: Putin se neukázal, zato má přijet Orbán

Michail Gorbačov zemřel v úterý ve věku 91 let.
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
Pohřeb

Poslední sovětský prezident Michail Gorbačov zemřel v úterý v úctyhodném věku 91 let. Podle agentury Reuters to uvedly ruské tiskové agentury s odvoláním na představitele nemocnice. V sobotu probíhá veřejné rozloučení, které se koná v moskevské Sloupové síni. Podle agentury DPA se před domem shromáždily stovky lidí s květinami. Putin na pohřeb nepřišel, zato se objeví maďarský premiér Viktor Orbán.


Stovky lidí se seřadily před otevřenou rakví posledního vůdce Sovětského svazu Michaila Gorbačova. Ten zemřel tento týden ve věku 91 let, jak už eXtra.cz informovalo. Michail Gorbačov zahájil drastické reformy, které pomohly ukončit studenou válku a urychlily tak rozpad Sovětského svazu. Vladimir Putin se na pohřbu neukázal. Podle agentury AP se Putin přišel soukromě rozloučit ve čtvrtek, kdy mu na rakev přiložil květiny.

Sobotní pohřeb je ve výrazném kontrastu se smrtí prvního demokraticky zvoleného ruského prezidenta Borise Jelcina, který za svého nástupce osobně vybral Putina. Kreml vyhlásil po Jelcinově smrti v roce 2007 den národního smutku a jeho pohřbu se zúčastnila řada světových vůdců včetně Putina. Gorbačovův pohřeb se podobného seznamu slavných hostů pravděpodobně nedočká, protože Moskva jako odvetu za západní sankce zakázala stovkám zahraničních představitelů vstup do Ruska, jak uvádí edition.cnn.com.

Putin má prý pracovní povinnosti, a proto se dnes na pohřbu neukáže. Zato přijede maďarský premiér Viktor Orbán, který Gorbačovovi jede vzdát hold. Potvrdil to jeho tajemník na sociální síti.

Rozloučení se koná ve Sloupové síni

Veřejné rozloučení se koná dnes v Moskvě ve Sloupové síni Domu odborů. Síň dříve sloužila jako rozlučková místnost pro vysoké představitele SSSR. "Byly tam vystaveny například ostatky vůdce bolševické revoluce Vladimira Iljiče Lenina, diktátora Josifa Stalina a dalších sovětských vůdců, jako byl Leonid Brežněv, Jurij Andropov nebo Konstantin Černěnko," připomněla agentura AP.

Pohřeb živě

Gorbačov bude později během dne pohřben vedle své manželky Raisy na Novoděvičím hřbitově. Jeho pohřeb můžete sledovat živě na YouTube.

Vyřazený Pítr ze Survivoru o vztahu s Gábi: Jak s jejich láskou zamávaly drby o Andree

Související články

Další články

Nejnovější kauzy