Pohřeb královny obrazem: Smutek spojil rozhádané bratry, pak Harryho šoupli do druhé řady
Spojené království dalo poslední sbohem své milované panovnici Alžbětě II. S královnou se do Westminsterského opatství přišlo rozloučit na 2000 hostů z řad světových představitelů, mezi nimiž nechyběl například americký prezident Joe Biden. Rakev pak doprovodila do majestátního chrámu Alžbětina rodina, včetně všech jejích potomků. Smutek také sjednotil bratry Harryho a Williama, kteří šli podle záběrů bok po boku. Uvnitř chrámu pak ale Harry stál spolu s manželkou Meghan Markle až ve druhé řadě...
Pohřeb královny Alžběty je rozdělen do tří etap, přičemž ta první, během které se s panovnicí rozloučilo ve Westminsterském opatství na 2000 pozvaných hostů, je u konce. Ceremoniál, který Londýn nezažil dlouhých 70 let, nabídl řadu dojemných okamžiků. Například ten, kdy královninu rakev doprovodila do opatství prakticky celá její nejbližší rodina.
Pohřeb bylo možné sledovat v přímém přenosu. Hned za rakví šli v řadě vedle sebe všichni čtyři Alžbětini potomci, tedy král Karel III., princezna Anna a princové Andrew a Edward. Hned za nimi následoval budoucí král, princ William. Ten kráčel bok po boku s nezdárným bratrem Harrym, kerý se před časem vzdal všech povinností člena královské rodiny a s manželkou Meghan Markle se odstěhoval do zámoří, kde poskytoval jeden třaskavý rozhovor za druhým. Smutek ale oba sjednotil.
Tindall dostal přednost před Harrym
Za rakví kromě zmíněné Markle šla i vévodkyně Kate spolu se svými dětmi, princem Georgem a princeznou Charlotte. Všichni samozřejmě v černé barvě. Obě ženy pak zvolily elegantní, nikterak vyčnívající šaty.
Ačkoliv leckdo čekal, že královnina nejbližší rodina bude sedět v první řadě, nebylo tomu tak. Tedy ne úplně. Princ Harry totiž musel s manželkou Meghan usednout až do druhé lavice a nemohl tak stát po boku svého bratra. Naopak syn princezny Anny Peter Phillips se svou sestrou Zarou, která měla po svém boku i manžela Mikea Tindalla, v privilegované první lavici zasedli.
Vystoupila nová premiérka
Bohoslužbu vedl westminsterský děkan David Hoyle a kázání pronesl arcibiskup z Canterbury Justin Welby. Se čtením vystoupila premiérka Liz Truss i generální tajemnice Britského společenství Patricia Scotland. "S vděkem vzpomínáme na její neochvějný závazek vznešenému poslání královny Británie a Společenství," pronesl v úvodu bohoslužby Hoyle.
Krátce po děkanovi z Westminsteru a po zpěvu Žalmu 42 složeného pro tuto příležitost vystoupila se čtením z evangelia podle Jana ministerská předsedkyně Truss. Vybrala si pasáž, kde Kristus svým následovníkům slibuje místo v nebi.
Fiala za Bidenem
Po dobu bohoslužby ležela rakev pod hlavním oltářem. Cestou k němu nosiči přešli hrob neznámého vojína v hlavní chrámové lodi a minuli bývalé britské premiéry usazené v chórových lavicích.
V jižní příčné lodi katedrály byli příslušníci královských rodin, prezidenti a premiéři z celého světa včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona nebo amerického prezidenta Joea Bidena, který seděl před českým premiérem Petrem Fialou.