Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Pohřeb Karla Gotta: Podle kněze Halíka je státní pohřeb šílený a nevkusný nápad

Zdroj: profimedia
+ Dalších 9 fotografií
Halíka to naštvalo
Odchod Mistra Karla Gotta (†80) zarmoutil celou Českou republiku. Některé politiky jeho odchod měl k nápadu ve vládě projednat státní pohřeb pro zesnulého zpěváka. Ovšem to rozhořčilo katolického kněze Tomáše Halíka. Zaslal e-mail pražskému arcibiskupství, kde kritizoval nápad Andreje Babiše. Nazval to šíleným a nevkusným nápadem. Dopis uveřejnil server Forum24.cz.

Včera celou Českou republiku i sousední státy zasáhla velmi smutná zpráva o odchodu legendárního zpěváka Karla Gotta (80). Mistr byl považován za nejlepšího a nejúspěšnějšího zpěváka České republiky všech dob. Uznání se mu dostalo i v zahraničí.

Bohužel Karel Gott už delší dobu bojoval s akutní leukemií a svůj poslední boj prohrál. Informovala o tom jeho mluvčí Aneta Stolzová a později se k Mistrově odchodu vyjádřila i manželka Ivana Gottová Ta nyní nejspíše plánuje stěhování na Floridu, protože český národ ji nemá úplně v oblibě.

Včera svolal Andrej Babiš (65) mimořádnou schůzi vlády, na které se projednávaly možnosti pohřbu Karla Gotta. Premiér Babiš navrhoval státní pohřeb Nakonec se však rozhodlo, že půjde o pohřeb se státními poctami

Ovšem nápad se státním pohřbem neuspěl u všech. Pořádně to rozohnilo profesora a katolického kněze Tomáše Halíka. Ten poslal e-mailem dopis adresovaný sekretariátu pražského arcibiskupa a dalším církevním složkám a širšímu okruhu adresátů.

"Projevit úctu k uměleckému talentu zemřelého je jedna věc, šílený a nevkusný nápad s národním pohřbem v katedrále věc druhá. V tomto pokusu o mýtizaci hvězdy normalizačního zábavního průmyslu jde nejenom o projev naprosté devalvace hodnot a morální kýč, nýbrž i o politicky účelovou interpretaci našich moderních dějin a také o další pokus zatáhnout náboženské a církevní symboly do politiky zemanovsko-babišovského populismu," rozčiloval se Halík.

"Je to zároveň tragikomické poselství o současných národních hodnotách, národním sebepochopení a sebeúctě, které tím 'Gottland' vysílá do zahraničí," napsal profesor. "Jsem opravdu zvědav, zda se naše církevní vrchnost propůjčením katedrály zapojí do této blasfémie neonormalizačního režimu," zakončil Halík s tím, že se jedná o další morální zkoušku církve.

Související články

Další články