Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy StarDance 2019 Extra Host (pořad) demonstrace proti Babišovi Události roku 2019

Nejnovější kauzy

Pohřeb Karla Gotta a fotbal: Praha bude v pátek v obležení, kam raději vůbec nechodit

OBAVY
Hlavní město ve své novodobé historii patrně nezažilo složitější situaci, než do které se dostane v pátek 11. října, kdy se kromě posledního rozloučení s Karlem Gottem (†80) koná i řada dalších velkých událostí. Ochromí pražskou dopravu? A jakým místům se vyhnout?

Možná až víc než sto tisíc lidí se v pátek očekává na posledním rozloučení s Karlem Gottem (†80). Okolí Paláce Žofín, který se nachází nedaleko Národního divadla, bude místem, kterému by se měli ti, kteří Mistrovi nepůjdou vzdát hold, zdaleka vyhnout. Ale nejenom tam bude rušno. Prahu zaplaví i fotbaloví chuligáni, fanoušci audiovizuálního festivalu konajícího se nedaleko místa posledního rozloučení s Mistrem (loni měla akce 600 tisíc návštěvníků), nebo ekologičtí aktivisté, v pohotovosti tak budou čeští i zahraniční policisté.

Loučení s Mistrem a fotbal

Už od osmé hodiny ranní až do desáté večerní se budou moci lidé přijít rozloučit s Karlem Gottem, který zemřel minulou středu. Očekává se, že se před Žofínem budou tvořit obrovské fronty, pražský Dopravní podnik proto odklonil tramvajovou linku 17, která místem projíždí, a posiluje provoz metra. Soupravy budou jezdit mnohem častěji.

Kromě toho se ten samý den v pražském Edenu koná mezistátní fotbalové utkání s Anglií o postup na mistrovství Evropy, navíc podle odhadů do Prahy přijedou i příznivci Severního Irska, které hraje s naší reprezentací v pondělí. Anglické fandy (odhadem až šest tisíc lidí), kteří už hodněkrát prokázali, že se v zahraničí umí urvat ze řetězu, bude hlídat nejen pražská policie (pořádkové jednotky, tajní, jednotky na koních, služební psi, vrtulníky), ale také jedenáct britských policistů v roli pozorovatelů. Nasazení bezpečnostních složek bude obrovské.

Protesty

A aby toho nebylo málo, ten samý den se koná festival Signal, který loni přilákal mimořádné množství lidí, odhadem šest set tisíc. A v pátek Prahu protesty ochromí i klimatičtí aktivisté z Extinction Rebellion.

„V ten samý moment probíhá v Praze řada dalších aktivit, proto vše koordinujeme s policií, Úřadem vlády a s Magistrátem hlavního města Prahy. Bude to velmi náročné z důvodu bezpečnosti, logistiky, MHD a podobně. Praha bude plná, proto je třeba se připravit,“ uvedl obchodní ředitel Paláce Žofín Petr Denk.

„Situaci monitorujeme, na všech místech budeme, ale to, v jakém počtu, kolik sil a prostředků konkrétně budeme mít k dispozici, o tom se rozhodne na koordinační schůzce. Jsme ale připraveni,“ řekla eXtra.cz mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.

Policie a Dopravní podnik zatím podrobnosti o svých opatřeních neupřesnily, slíbily ale, že veřejnost v následujících hodinách a dnech budou o všem informovat.

Jakým místům se vyhnout?

  • Smetanovo nábřeží (poslední rozloučení s Karlem Gottem a festival Signal)
  • centrum, především Staroměstské náměstí, Václavské náměstí (protestující ekologové, popíjející zahraniční fotbaloví fanoušci)
  • okolí fotbalového stadionu Eden (fotbaloví příznivci)

Mohlo by vás zajímat

Další články