Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Pohřeb Jana Schmida: Rodina zdrcené herečky Jany Synkové zveřejnila detaily

Jan Schmid s manželkou Janou Synkovou.
Zdroj: Herminapress
Předchozí Další
+ Dalších 7 fotografií
pohřeb

Divadelní svět zasáhla před týdnem smutná zpráva. Ve věku úctyhodných 87 let navždy odešel Jan Schmid. Rodina nyní sdílela parte a prozradila detaily posledního rozloučení. Se zakladatelem Studia Ypsilon se bude moci přijít rozloučit i veřejnost, jak informovalo divadlo na svých stránkách. 

Je tomu týden, co navždy odešel do divadelního nebe zakladatel Studia Ypsilon a divadelník Jan Schmid. Ten zemřel ve věku nedožitých 88 let. Divadlo sdílelo prostřednictvím sociálních sítí bližší informace o posledním rozloučení. Obřad bude přístupný veřejnosti.


Pohřeb se uskuteční ve čtvrtek 13. června od 14 hodin ve velké obřadní síni krematoria v pražských Strašnicích. Jan Schmid po sobě zanechal manželku, významnou herečku Janu Synkovou, dále pak syna Jakuba a dcery Markétu s Janou. Významný umělec byl i pyšným dědečkem svých šesti vnoučat. Těšil se i ze své pravnučky Bereniky.

Ypsilonka pro něj byla srdcovou záležitostí

Divadlo bylo pro Schmida celoživotní láskou, a to již od útlého věku. Společně s přáteli v roce 1963 založili Ypsilonku, protože je rozčilovala dosavadní podoba divadla v jeho klasickém pojetí a vnímání. Usiloval zejména o to, aby si jejich divadlo udrželo v tehdejší době svobodu. "Ypsilonka, jak pamatuji, vždycky existovala pod takovým deštníkem svobody, což považuji za zázrak, si to vždycky udržet. Chtěl jsem, aby z toho divadla člověk odcházel a měl pocit, že s tím, co zažil, se opravdu sžil," uvedl pro Hospodářské noviny.


Mimo divadlo se věnoval i literární tvorbě. Psal knížky, které si sám ilustroval. Manžel herečky Jany Synkové, která se blýskla zejména v komedii Saturnin, si zahrál hned v několika filmech a vyučoval na DAMU. V roce 2017 se mu dostalo obrovské pocty a převzal Cenu Thálie 2016 za mimořádný přínos českému divadelnímu umění.Bandurko odkryl nejdrsnější hádku Survivoru: Šílený řev, nevěděli jsme, o co jde, vzpomíná

Související články

Další články

Nejnovější kauzy