Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Monika Absolonová

Nejnovější kauzy

Pohřeb generála Sulejmáního v rodném městě: Dav ušlapal už 35 lidí

Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 15 fotografií
Pohřeb
Při pátečním bombardování letiště v Bagdádu byl zabit vojenský hrdina Kásim Sulejmání. Po třech dnech pietních akcí dorazilo tělo velitele íránských elitních jednotek do města Kermán, kde bude Sulejmání pohřben. Očekává se účast milionů lidí. Během průvodu dav ušlapal už více jak 30 truchlících a další desítky byly zraněny. Obřad byl odložen.

Spojené státy americké v pátek nechaly shodit bomby na Blízkém východě. Útok byl proveden na "přímý rozkaz prezidenta", za čímž stojí americký prezident Donald Trump Při bombardování mezinárodního letiště v hlavním městě Iráku Bagdádu byl zabit velitel elitních íránských jednotek.

Dvaašedesátiletý generálmajor Sulejmání byl velitelem elitních jednotek Kuds. To jsou oddíly íránských revolučních gard odpovídající za operace mimo území Íránu. Byl považován za vojenskou chloubu íránského režimu. Všichni ho měli za hrdinu a zastával naprosto výjimečné postavení v íránské politice. Obyvatelé Íránu volají po odvětě.

Lidé vyšli do ulic, aby uctili Sulejmáního památku. V pondělí se v metropoli Teheránu konal smuteční obřad. Nad rakví zesnulého generála pronesl modlitby i nejvyšší íránský duchovní ajatolláh Alí Chameneí. Podle záběrů íránské státní televize se zúčastnily statisíce až milion lidí.

Po třech dnech pietních akcí dorazilo v úterý Sulejmáního tělo do jeho rodného města Kermánu, kde bude i pohřben. S odvoláním na íránskou státní agenturu IRNA to píše agentura Reuters. Agentura AFP uvádí, že počet lidí v úterý v ulicích Kermánu bude přibližně stejný jako v Teheránu. Očekávají se ohromné davy oděné v černé barvě.

Státní televize uvedla, že během průvodu už bylo ušlapáno 35 lidí. Dalších 48 bylo zraněno poté, co vypukla rvačka. Poslední rozloučení s generálem Sulejmáním proto odložili.

Podívejte se do fotogalerie, kolik lidí se tam už sešlo.

Související články

Další články