Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Pohřeb Dalimila Klapky obrazem: Rozloučení plné hvězd, Bohdalová se líbala s Jelínkem

Jiřina Bohdalová s Rudolfem Jelínkem.
Zdroj: HerminaPress
+ Dalších 41 fotografií
pohřeb

V pražském Divadle Na Fidlovačce se dnes uskutečnilo poslední rozloučení s hercem a dabérem Dalimilem Klapkou, který zemřel 14. června ve věku 89 let. Poslední sbohem herci přišla dát například Jiřina Bohdalová, Iva Pazderková, Dana Batulková, Eliška Balzerová nebo dabér Jiří Hromada.

Od 11:00 byla scéna pražského Divadla Na Fidlovačce otevřena pro veřejnost, ve 13:00 začal smuteční obřad pro rodinu a nejbližší přátele. Pozůstalí na parte, které zveřejnila Herecká asociace, vybrali citát amerického spisovatele a filozofa Elberta Hubbarda "Neber život příliš vážně, stejně z něj nevyvázneš živ", který podle nich vystihují Klapkův způsob života.

Polibky Bohdalové a smích

Uctít dabéra a herce přišli kromě jiných Jiřina Bohdalová, Eliška Balzerová, Jiří Hromada, Iva Pazderková, Dana Batulková, Jaroslav Satoranský nebo Ivanka Devátá.

Při obřadu panovala uvolněná atmosféra a nebyla nouze ani o úsměvy. Jiřina Bohdalová byla v obležení mužů a s několika si dala i polibek. Nejvýrazněji s hercem Rudolfem Jelínkem.

Úspěšný v dabingu

Dalimil Klapka se narodil v Praze, kde také vystudoval Jiráskovo pedagogické gymnázium. V roce 1953 byl přijat na DAMU, kterou úspěšně absolvoval. Jeho herecká kariéra byla spjata zejména s dnešním Švandovým divadle v Praze, kde působil 33 let. Téměř 20 let vyučoval herectví na konzervatoři. Dále působil v Hudebním divadle Karlín, v Divadle na Starém Městě, v Divadle v Dlouhé, v Činoherním klubu a od dubna 2005 pracoval v Divadle na Fidlovačce.

Zatímco ve filmu a v televizních seriálech dostával Klapka spíše menší role, výrazněji se prosadil v dabingu. Namluvil například dědu Abrahama Simpsona ze stejnojmenného animovaného seriálu a desítky dalších postav. Jeho nejznámější rolí bylo dabování amerického herce Petera Falka v úspěšném detektivním seriálu Columbo. Nadaboval také postavu dědečka v animovaném seriálu Simpsonovi.

Ve filmu Druhý tah pěšcem režiséra Víta Olmera z roku 1984 svůj hlas propůjčil Vlastimilu Fišarovi. Herec Fišar, který ve snímku ztvárnil postavu zahraničního agenta a vedoucího pánského salonu Hofmana, byl v té době v nemilosti komunistického režimu a v titulcích se nesmělo objevit jeho jméno.

Na to, jak to na smutečním obřadu v Divadle na Fidlovačce vypadalo, se podívejte ve fotogalerii.

Radka Kašpárka ničily výbuchy vzteku i alkoholismus. Pracovat se mnou bylo peklo, přiznává. Odnesl to i soutěžící MasterChefa

Související články

Další články

Nejnovější kauzy