Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Oktagon 54 válka na Ukrajině Survivor 2024

Pohlaví uvedené v občance? Je zbytečné, není třeba k identifikaci, hlásají Piráti

Pohlaví uvedené v občance? Je zbytečné, není třeba k identifikaci, hlásají Piráti
Zdroj: profimedia.cz
Další změny

V občanském průkaze by měly být pouze údaje nezbytné ke ztotožnění osoby. Mezi ně podle pirátského poslance Ondřeje Profanta nepatří pohlaví. Tato ikonka by podle něj a dalších poslanců tohoto hnutí měla zcela zmizet, protože je zbytečná. Nápad se však nelíbí poslancům z hnutí ANO ani části opozice.

„Pohlaví uvedené v občance v praxi nenapomáhá identifikaci jejich držitelů. Někdy je tomu právě naopak, kdy vzhled lidí neodpovídá běžné představě o mužích a ženách, a tak vznikají zbytečná nedorozumění,” okomentoval svůj návrh pirátský poslanec Ondřej Profant, který ho přednesl na půdě sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj.

Návrh podal nejen z důvodu lepší ochrany osobních údajů, ale také proto, že vypuštění pohlaví umožňuje mezinárodní standardy, podle nichž se doklady vydávají. „Návrh tak jde v souladu s trendem, kdy do fyzických dokladů uvádíme jen skutečné identifikačně nezbytné údaje, ostatní specifické osobní údaje je možné pro konkrétní případy připojit elektronicky,” dodal.

Boj za rovnost pohlaví

Strana chce tímto krokem vyjít vstříc transgender osobám. Už v minulosti v rámci boje za rovnost pohlaví přejmenovala svou mládežnickou organizaci na genderově neutrální Pirátstvo. „Lidé, kteří mění své pohlaví, jsou velmi často nuceni se prokazovat opačným pohlavím, než jak vypadají,” vysvětlil dále Profant.

Lidem z řad transgender osob se tento nápad velmi zamlouvá, protože někteří považují pohlaví za intimní tajemství. Podobné opatření loni přijalo například i Nizozemsko. Jenže spousta politiků z řad vládního hnutí ANO i opozice s tímto krokem nesouhlasí. „Troufám si říct, že i známý kapitán Jack Sparrow měl lepší nápady,” pronesl ironicky poslanec Patrik Nacher (ANO). Obdobně reagoval i poslanec Marek Benda (ODS), který nápad pokládá za hloupost a pouhou snahu vyhovět progresivistům. „Myslím, že pohlaví jsou dvě - muž a žena. Není jich sedmašedesát,” dodal.

Další kritici zase poukazují, že se tento údaj hodí lékařům. Pokud jim někdo přiveze pacienta na urgentní příjem, který je v bezvědomí, měli by znát jeho pohlaví, aby lépe určili následný léčebný postup.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy