Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Pohádkové menu podle Zdeňka Trošky: Na novinky zapomeňte, 5 klenotů je z dávné minulosti

Zdeněk Troška
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
vánoce
Legendární režisér Zdeněk Troška (67) není zrovna nejvděčnější divák nejnovějších vánočních pohádek. Většinou z nich opovrhuje, a tak mezi jeho tipy na to, co si pustit letos o Vánocích, není nic, co by nebylo aspoň už 61 let natočené.

Zdeněk Troška kritizuje televizní program

Muž, který má na kontě nejen Princeznu ze mlejna a Z pekla štěstí, ale i oblíbenou pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci, drtivou většinu novějších pohádek letos vynechá.

„Když jsem se podíval do letošního televizního programu, je to bohužel pořád na jedno brdo. Je stejné jako loni, předloni i jako před dvaceti lety. Opakují bohužel i to, co opakují i třikrát během stejného roku mimo Vánoce,“ lamentuje v rozhovoru pro eXtra.cz Zdeněk Troška

„Jen z profesní zvědavosti se na Štědrý večer podívám na novou pohádku O vánoční hvězdě, kterou dělal Karel Janák, a pak druhý den na Hodinářova učně, jinak na nic,“ říká režisér, který nové vánoční pohádky obvykle tvrdě zkritizuje.

5 nejlepších pohádek podle Trošky

Když jsme ho požádali o pět jeho nejoblíbenějších pohádek, sáhl hodně hluboko do archivu.

„Ve velké oblibě mám Hrátky s čertem (1956, Nova, 30. 12., 16:10). Dívám se na ně s velkou radostí a nostalgií. Stejně to mám se Strakonickým dudákem (1955), Princeznou se zlatou hvězdou (1959, Nova, 24. 12., 18:40) a Pyšnou princeznou (1952, Prima, 23.12, 20:15). Pátá moje milovaná pohádka od pana režiséra Kršky se jmenuje Legenda o lásce (1956). Ta se moc nehraje, ale je nádherná. Miluju ji snad nejvíc,“ dodal Troška.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy