Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) Počasí požár v Bohumíně

Nejnovější kauzy

Podzimní rána v červenci? Podle meteorologů nic výjimečného, teploty klesly pod bod mrazu

Zdroj: Pixabay
+ Další 4 fotografie
studená fronta
Studená fronta pochopitelně přinesla chladnější teploty. Tentokrát se však jednalo o mnohem větší sešup ve stupních Celsia a v některých částech republiky ranní teploty klesly dokonce pod nulu. Červenec tak lehce připomíná spíš říjen nebo duben. Do Česka mají navíc od středy dorazit srážky. Pro redakci eXtra promluvila i meteoroložka Dagmar Honsová.

Už v neděli se Češi probudili do studeného rána. Noční teploty se také nepohybují ve dvacítkách, jak je v červenci zvykem. Velmi chladné bylo také pondělní ráno, na některých místech klesly teploty dokonce pod nulu. Konkrétně se tak stalo na stanici Kvilda-Perla, kde bylo –3,5 stupně Celsia.

Český hydrometeorologický ústav informoval o tom, v jakém rozmezí se teploty pohybují. „Teplota se pohybuje nejčastěji mezi 9 až 5 °C a na některých stanicích měřících déle než 30 let to je dokonce historicky nejchladnější ráno pro 13. červenec (Brod nad Dyjí, Průhonice, Žatec, Doksany, Sněžník, kde se teploty pohybovaly většinou kolem 5 °C),“ uvádí ČHMÚ.

Po středě se navíc dostaví i četné srážky. Čtvrtek a pátek budou zamračené a deštivé. Podle meteorologů bude oblačno až zataženo, na většině území přeháňky nebo občasný déšť.

Chladná červencová rána v posledních letech

Meteoroložka Dagmar Honsová uvedla, že pondělní ráno je tím nejchladnějším z celého týdne. „V horských oblastech opět mrzne, tj. na Šumavě na stanici Rokytská slať teplota klesla až k –3,5 °C, v Jizerských horách na Jizerce bylo –2,5 °C,“ informovala s tím, že chladno bylo i v nižších polohách. „V 5 hod. bylo např. v Karlových Varech 4,6 °C, v Liberci 5,7 °C, v Praze-Ruzyni 7,4 °C a v Holešově 8,5 °C,“ dodala.

Další přechod studené fronty by měl dorazit ve středu a ta ukončí pozvolný nárůst teplot vzduchu. „V úterý budou teploty po ránu klesat ke 12 až 8 °C, od středy budou díky velké oblačnosti a srážkám ranní minima převážně přes 10 °C,“ upozornila meteoroložka. Na horách nejsou teploty pod bodem mrazu ani v červenci nic výjimečného.

Nejnižší červencovou teplotu meteorologové naměřili 20. července roku 1996. Tehdy na Horské Kvildě klesla teplota na –6,9 °C. Teploty klesly pod bod mrazu i v posledních letech. Chladné ráno bylo i 26. srpna 2015 – na Šumavě, kde na Kvildě teplota klesala k –5,6 °C. „V roce 2018 klesla teplota na šumavské Kvildě hned 1. července k –2,6 °C, v roce 2019 jsme mráz skloňovali 15. srpna také na Kvildě,“ dodala Honsová.

Související články

Další články