Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Podzim se blíží: Meteoroložka Dagmar Honsová prozradila, jestli se dočkáme babího léta

Podzim je tu!
Zdroj: Unsplash.com
+ Další 2 fotografie
počasí
Pomalu ale jistě se blíží podzim a s ním obvykle přichází sychravé počasí a nižší teploty. Tentokrát to však bude trochu jinak. Zeptali jsme se meteoroložky Dagmar Honsové z Meteopressu na to, jak bude letošní podzim vypadat. Prozradila nám, že o letní dny ještě nepřijdeme.

"Po teplotně nadprůměrném létu bude i podzim podle výstupů sezónních modelů teplotně nadprůměrný a vypadá to, že bude srážkově průměrný nebo slabě nadprůměrný," vysvětlila redakci eXtra Dagmar Honsová

Podzimní počasí je spojené s ranními mlhami nebo nízkou oblačností, zkracující se délkou slunečního svitu, poklesem teplot vzduchu a většinou i s prvními sněhovými vločkami.

"V posledních letech nebyla nouze o sněžení už v říjnu, například v roce 2012 sněžilo 27. 10. i v Praze. Sněhová kalamita ochromila sever Česka uprostřed října v roce 2009. V roce 1997 napadla souvislá sněhová pokrývka v Praze už 27. října, v roce 1994 dokonce už 7. října. 28. září 1995 sněžilo v Liberci," jmenovala meteoroložka.

Babí léto

Nejpříjemnější začátek podzimu je vždy ve znamení babího léta. To přináší oblast vysokého tlaku vzduchu se středem nad východní, jihovýchodní nebo střední Evropou v kombinaci s teplým jižním, jihozápadním nebo jihovýchodním prouděním. Období babího léta se ve střední Evropě vyskytuje až se 70procentní pravděpodobností, takže se snad i letos na několik dnů objeví - podle výhledu počasí na září se na ně můžeme těšit v jeho závěru.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy