Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Podraz na Růžičku? Další svědectví o nenávisti! Co se dělo ve Slavii před jeho odchodem? Nikdo se zahořklým koučem nemluvil!

Růža je pro mě něco jako božstvo. Ale tohle nezvládl a přitom to bylo tak snadné - dodržet dohodu.
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
"Hlavně nic neřešit před MS," zní hokejovým prostředím, ale v řadě lidí spojených s prazvláštní kauzou "úplatku", který měl převzít na skandální videonahrávce trenér Vladimír Růžička, zůstává hořká pachuť a hlavně obavy, že celá kauza nejen, že byla vykonstruovaná ve snaze Růžičku poškodit, ale Růžičku i poškodí, protože některé otázky se budou důležití svědci bát zodpovědět.

Náš web v souvislosti s kauzou upozornil nejen na podivné mediální hrátky související s propojením "úplatkáře" Miroslava Palaščáka na majitele vydavatele deníků Blesk a Sport, stejně jako na tajné stanovisko zpravodajství TV Nova, které se z prapodivných důvodů nechce kauzou zaobírat.

Po zveřejnění textu, který popisoval divoké vztahy v hokejové Slavii v posledních dvou letech Růžičkova působení, se redakci ozvala řada lidí, mezi kterými jsou přímí aktéři tehdejšího dění.

Ty, stejně jako nás, zarazilo nejen jednostranné odsouzení Růžičky některými médii, která kladou znepokojivé otázky jen směrem k jeho pochybením, aniž by si položila ty mluvící v jeho prospěch.

V případu totiž nehraje řada skutečností. Například tajemný trezor, do kterého měl Růžička peníze uložit. Ten měl podle některých být pod správou nejen Růžičky, ale také účetní Dany Soldánové, která v klubu dnes zastává pozici provozní manažerky.

Hovoří hráč HC Slavia v sezoně 2012/2013, kdy dle mnoha nepřímých indicií došlo nejen k nahrání Růžičky při jednání s Palaščákem, ale také k naprosté devastaci vztahů uvnitř klubu, které mohou být pro hypotézu hovořící pro spiknutí klíčové: "Trezor samozřejmě na Slavii je, tedy byl v té době. Byl v kanceláři Růžičky, o které se moc neví. Byla nahoře naproti hospodě, hned vedle kanceláře Dany. Trezor měl snad metr na výšku a byl takový nazelenalý. Růža po nějakém dusnu přestal ale už někdy v roce dva dvanáct tuhle velkou kancelář používat," říká zdroj (redakce má jeho identitu i zpověď k dispozici, ovšem ze zjevných důvodů ji ponechá v utajení), který spojuje změnu Růžičkova chování nejen v návaznosti na prudké zhoršení vtahů s dvojicí Richard Benýšek - Vladimír Pitter

Prvně jmenovaný je dnes členem představenstva a dle mnohých přímý aktér údajného spiknutí, současně šéfuje Betsportu, společnosti, která provozuje 02 Arenu, druhý dnes Slavii de facto řídí coby dlouholetý člen představenstva a akcionář. Zdroje ale často coby prapůvod svárů zmiňují také ochlazení vztahů Růžičky s dlouholetými parťáky na ledě i v zákulisí Ladislavem Blažkem a Josefem Beránkem

Mluví jeden z tehdejších zaměstnanců klubu: "Prapůvod té nenávisti vidím v době, kdy od Slavie odešel Strabag, důležitý sponzor. Od té doby spolu Vláďa s Blažkem prakticky nemluvili, ostatně jejich přátelství bylo vachrlaté odjakživa. Dusno částečně krotil Pitter, schopnej člověk, se kterým to šlo, dokud byl malej pán, pak už ne. Láďa se čím dál častěji strašně hádal hlavně s Benýškem, protože nedovedl pochopit, že někdo může dělat do hokeje, aniž by mu na něm záleželo, jestli mi rozumíte, aniž by šlo jen o peníze."

Ještě drsnější prý bylo definitivní ukončení jakýchkoli vztahů s bývalým spoluhráčem a současným trenérem nedávno do nižší soutěže sestoupivší Slavie Josefem Beránkem, hlavně od chvíle, co se ho Růžička zbavil jako asistenta necelý rok poté, co "Bery" v roce 2010 ukončil kariéru a Beránek cestoval po mládežnických týmech Slavie, za což prý Růžičku dodnes nesnáší.

Jeden z trenérů, který ve Slavii tehdy působil a z klubu rovněž neodcházel v nejlepším, ze strachu z Benýška trvá na nezveřejnění svého jména (redakce rovněž disponuje jeho svědectvím i identitou) a vzpomíná: "Růža s Berym nemluvil už docela dlouho před tím, než odešel ze Slavie. Vlastně od doby, co Bery skončil jako jeho asistent a šel postupně k juniorce a pak k mladšímu dorostu. Vláďa, myslím, Beryho nikdy nebral jako někoho, kdo by se narodil pro trénování.

Beránek měl k Růžičkově nelibosti navíc později nadvakrát přivést kontroverzního maséra a později nakrátko vedoucího mužstva Petra Mlíkovského (v klubu působí dodnes), který divoce odešel z hokejové Sparty (oficiálně dohodou, reálně pro ztrátu důvěry, na což dodnes vzpomíná kdokoli na Spartě jen velmi nerad a když už, zmiňuje přitom nepříjemnosti spojené s použitím skryté kamery, jejíž záznam by spolehlivě býval stačil na trestní oznámení, ale ani jedna strana nestála o medializaci), a k dovršení všeho došlo k údajné čistce mezi zaměstnanci klubu, kteří měli blízko právě k Růžičkovi.

Růžička, který měl ve Slavii podle informací eXtra plat šest set tisíc korun hrubého a úspory, které lze vyjádřit osmimístnou částkou, měl v té době převzít úplatek od Palaščáka. Atmosféra v tehdejší Slavii byla dusná, přesto to byl právě nepraktický a penězi zcela nepolíbený Růžička, kdo údajně jako jediný řešil podobné transakce týkající se sponzoringu (podrobně jsme tento aspekt rozvedli v předešlém textu), a to i poté, co podle našeho mimořádně dobře obeznámeného zdroje z jeho okolí víceméně dobrovolně nepobíral poslední rok v klubu plat.

Jeho tehdejší svěřenec vzpomíná: "Růža pro ten klub dýchal, a dokud byl pan Pitter malý akcionář, tak spolu neměli sebemenší problém. Jenže pak koupil klub Benýšek a začaly se dít věci. Začali Růžovi mluvit do toho jak, kdy a podobně, a navíc odmítali dělat to, co bylo do té doby samozřejmé, šáhnout do vlastní kapsy ve chvíli, kdy není na výplaty. Na to byli pánové Růžička, Barák a dokonce i Blažek zvyklí. A tak došlo k tomu, že si Růža uvědomil, že oni klub berou jen jako podnikání, ne jako život a začal se podle toho řídit."

Přesto Růžička odmítl nabídku Petrohradu, v klubu nadále zůstával, ač bylo zřejmé, že kvůli povinnostem v reprezentaci po sezoně 2013/2014 skončí. Následně prodává svůj podíl v klubu, který s ním údajně vyrovnává veškeré pohledávky (údajně šest milionů korun), a před ročníkem 2014/2015 definitivně Slavii opouští, a to hodně ve zlém coby zavržený kverulant.

Přestože Růžička zjevně neměl důvod se obohacovat o půl milionu na úkor Slavie, nemá zřejmě čisté svědomí: "Celá věc má samozřejmě dvě strany mince. Ano, i za pana Růžičky vím minimálně o jednom hráči, který byl v širším kádru A-týmu za sponzorský dar, ale ošetřený řádnou smlouvou, ale zároveň vím, že tahle kauza s panem Palaščákem je celá umělá. Růža je chaotik, ale levou hraje málokdy. Museli to na něj nahrát, byla tam hrozná nenávist mezi ním a Benýškem, s Beránkem se nebavili, s Pitterem to samé. Nemyslím si ale, že by za akcí stál pan Pitter, z toho prostého důvodu, že tohle není moc jeho styl. Párkrát jsem ho viděl někomu se mstít a nedělá to takhle rafinovaně. Oproti tomu Benýšek je jiný kafe, to je mistr zákulisních hrátek."

Benýšek, kterému jsme zatím bez odpovědi zaslali včera několik dotazů, se ovšem proti podobným spekulacím ostře ohradil už před týdnem v dopise rozeslaném médiím: "Konstatuji, že v době, kdy jsem byl předsedou představenstva společnosti HC Slavia Praha, a.s., tj. od 27. 2. 2013 do 7. 4. 2014, a kdy jsem následně byl a jsem členem představenstva, jsem panem Vladimírem Růžičkou nikdy nebyl informován o tom, že by s panem Palaščákem jakkoli jednal a převzal od něj v hotovosti jakoukoli částku peněz. Stejně tak o tom dle svého tiskového prohlášení nebyl informován ani pan Vladimír Pitter, dlouholetý člen představenstva, který je jím i dnes a který společnost v posledním roce fakticky řídí a vede po manažerské stránce," nechal se slyšet s tím, že Slavia se bude veškerým spekulacím o spojitosti vedení s kauzou bránit soudně.

K údajným vazbám na Palaščáka, podnikatele z pražských Řeporyjí, se kterým jej mělo podle neověřených a vysoce spekulativních informací údajně pojit kamarádství a prý i obchodní zájmy, se Benýšek dodnes nevyjádřil, stejně jako zůstává záhadnou, proč funkcionáři klubu tvrdí, že v Edenu neexistoval trezor, o kterém Růžička, který neměl o nahrávce ponětí do poslední chvíle, mluvil a jehož existenci redakci potvrdili čtyři (!) lidé.

Záhadou zůstává i letopočet "2014" na videonahrávce, která rozdělila hokejovou veřejnost, která volá po vysvětlení jak celé situace, tak načasování jejího uveřejnění. Nahrávka totiž podle mnohých musela vzniknout o rok, možná dva dříve V době, kdy je datována, už Růžička z klubu de facto odcházel a oproti dřívějším zvyklostem do podobných věcí naopak neměl mluvit vůbec.

Klíčem k celé záhadě je zjevně účetní a "holka pro všechno" Soldánová, o které mluví muž, který v minulém článku popisoval to, jak často údajně šly peníze na běžný provoz přímo od Růžičky a za pomoci kreditní karty k účtu jeho ženy: "Dana ví o Slavii všechno, s Růžou dělala deset let, ale ta nepromluví, stále tam pracuje, nevěřím, že s ní hne i policie. Přitom je to člověk, který by výpovědí mohl Růžu očistit."

Na další dějství aféry si budeme muset počkat po mistrovství světa, které začíná za týden, ale už teď je zjevné, že pokud všichni zůstanou ve svých pozicích, jejího rozuzlení v podobě pojmenování jasného viníka (viníků) a jeho (jejich) motivace, stejně jako rozkrytí vztahů mezi Palaščákem (dodnes se v médiích neobjevila jeho fotografie) a Benýškem, pokud nějaké vůbec byly, se nedočkáme nikdy.

Eva Podzimková o odmítnutí postelových scén: Přijdu si stará, je to trapné, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy