Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Kellner v Číně sehnal testery a respirátory za 100 milionů. Není ale jisté, kdy pomoc do ČR dorazí

Zdroj: unsplash.com
+ Dalších 11 fotografií
Boj s koronavirem
Společnost Home Credit ze skupiny PPF, v jejíž čele stojí nejbohatší Čech Petr Kellner, se rozhodla v tíživé situaci pomoci státu. Sehnali zdravotnické pomůcky v hodnotě 100 milionů korun. Jde zejména o chirurgické masky a respirátory. Kdy materiál z Číny dorazí? To je složitá otázka. Mělo by to být za několik dnů.

Skupina PPF pomoc v Číně vyjednala díky dobrým vztahům s místním režimem. Do Česka by ale pomůcky měla dopravit česká vláda. Jedná se o pomoc v hodnotě 100 milionů korun.

Doveze zásilku vláda?

"Materiál je zatím v Číně, postupně se naváží do skladu v Šanghaji a řeší se všechny potřebné papíry k vývozu. Takové množství dnes z Číny nelze vyvézt bez povolení. Domluvili jsme se s českým státem, že dopravu a vývozní povolení zajistí vláda," uvedl pro Seznam Zprávy Vladimír Mlynář, ředitel PPF pro vztahy s veřejností.

Musíte zaplatit hned

"PPF má v rámci společnosti Home Credit China možnost využít přibližně padesát lidí v nákupu, kteří se umí na čínském trhu pohybovat a prověřovat dodavatele. Díky tomu už máme nasmlouvaný materiál, o kterém jsme v neděli informovali v tiskové zprávě. Postupně to platíme a nakupujeme. Ale je to závod s časem. Realita je taková, že musíte platit předem a když chvilku zaváháte, přijde někdo jiný a zboží je pryč. Proto s tím také má český stát tolik problémů. Jen platba z Česka jde standardně do Číny den nebo dva. Abyste měla šanci uspět, musíte platit hned," dodal Mlynář.

Materiál do Česka dorazí za několik dnů. Není to jednoduché. Roli hraje i politická situace. Rozmíšky s Čínou by mohly vše zbrzdit Čína pomáhá těm, kteří se chovají jako přátelé.

"Čekáme, až se české vládě podaří získat povolení na dopravu, což není jednoduché, a také vývozní povolení. Pak podepíšeme darovací smlouvu a materiál může odletět do ČR. Určitě ale bude trvat několik dnů, než se vše vyřídí," uvedl pro Seznam Zprávy Mlynář.

BOJ S KORONAVIREM SLEDUJEME ONLINE. VÍCE ZDE

Související články

Další články