Trendy tagy Simona Krainová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Podnikatel Jan Barta představil plán, jak chránit seniory: Postarají se o ně české rodiny

Zdroj: profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
covid-19
V době pandemie koronaviru jsou senioři tou nejohroženější částí populace a nemoc Covid-19 se v domovech důchodců šíří rychle. Podnikatel a investor Jan Barta přišel s návrhem, jak situaci řešit. Senioři by putovali do dobrovolnických rodin. Ty by za péči o staré lidi dostávaly finance.

Podle Jana Barty je Česko v boji proti koronaviru na špici Evropy. Podnikatel nyní přišel s návrhem, jak decentralizovat péči o nejohroženější skupinu obyvatel. Jeho návrh spočívá v přesunutí seniorů do dobrovolnických rodin, které by za péči dostávaly finance od státu.

Realizace a kritéria

Pokud by plán Jana Barty realizoval, prvním krokem by bylo vyhlášení hledání dobrovolnických rodin, které by se za státní příspěvek 10 000 korun měsíčně na jednoho seniora staraly o lidi z domova důchodců. Barta je přesvědčen, že minimálně 10 tisíc rodin by se do projektu přihlásilo.

O seniory by se samozřejmě nemohl starat jen tak někdo, rodiny by musely splňovat určitá kritéria. Prvním kritériem by byl dům či byt mimo velké město, druhým zkušenost s nějakou formou pečovatelské činnosti a třetím, zda onen člověk čerstvě přišel o práci. Prioritně by do rodin byli umisťováni senioři z velkých domovů důchodců ve větších městech.

Z přihlášených rodin by byl pak podle kritérií vytvořen seznam těch, které by byly vhodné. Členové těchto rodin by pak podstoupily testy na Covid-19 a pokud by testy vyšly negativně, senioři by k nim byli umístěni. Pečovatelé by pak měli povinnost dodržovat nejpřísnější opatření a podle Barty by bylo ideální tyto rodiny zásobovat za dveře, tedy pomocí doručovací služby.

Dlouhodobé řešení

Jan Barta je přesvědčen, že představil systém lepší péče o důchodce než je instituční péče. Mohlo by jít o dlouhodobé řešení problému s nedostatkem míst v domovech pro seniory. Rovněž by podle Barty nebylo od věci sledovat průměrný čas dožití po nástupu do domova důchodců versus do rodiny, stejně tak jako míru spokojenosti.

VŠE O BOJI S KORONAVIREM NAJDETE ZDE.

Související články

Další články