Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Podle čeho vybrat tu nejlepší termovizní kameru a fotopast?

Podle čeho vybrat tu nejlepší termovizní kameru a fotopast?
Zdroj: Shutterstock.com
Termovizní kamera

Díky termovizi můžete své okolí sledovat i za tmy, ovšem oproti nočnímu vidění tento přístroj snímá tepelné stopy. Podle rozdílů teplot pak poznáte, zda se jedná o zvíře, předmět či třeba člověka. Snadno se tak můžete orientovat i za špatných světelných podmínek. Fotopast má v lovu také velký význam, ovšem mnohdy je využívána například k ochraně majetku. Jak vybrat ten nejlepší produkt pro vaše potřeby?

Výběr termovize

Při výběru termovize nelze určit konkrétní produkt, který je nejlepší. Záleží totiž na vašich požadavcích a na tom, co od termovizní kamery očekáváte. Výběr tedy může být značně individuální. Ovšem nabízí se hned několik základních parametrů, které vám při výběru pomohou najít to nejlepší možné řešení. Mezi to nejdůležitější patří teplotní rozsah, rozlišení, přesnost a odolnost termovize.

Na co se zaměřit?

· Teplotní rozsah: Tento údaj je u termovizí jedním z nejdůležitějších. Udává totiž, kolik toho budete schopni zaznamenat. Je tedy třeba zvážit, jestli budete vyhledávat objekty vyšších teplot, anebo se budete pohybovat ve velkém rozmezí teplot. Díky tomu můžete snadno zúžit výběr a vydat se tak při hledání správným směrem.

· Rozlišení: Většina termovizních kamer má značně nižší rozlišení než normální kamery. I tento parametr byste měli přizpůsobit podle toho, k čemu chcete přístroj využívat. Potřebné rozlišení se odvíjí od toho, jaké objekty chcete sledovat. Čím menší bude pozorovaný objekt, tím větší rozlišení kamery budete potřebovat.

· Přesnost: Mnohdy je termovize využívána pouze k rozpoznání teplotních rozdílů – tedy například teplota zvířete oproti okolí. Někdy se však může hodit také rozpoznat přesnou teplotu. Pokud tedy potřebujete změřit přesnou teplotu, budete potřebovat kvalitnější termovizi. Pro běžné pozorování však postačí i základní modely.

· Odolnost: Podle toho, v jakém prostředí chcete termovizi využívat, je třeba přizpůsobit její odolnost. Často je třeba, aby vydržela nepříznivé počasí, otřesy a další. Proto vybírejte zařízení z kvalitních materiálů, abyste měli jistotu, že vám termovize dlouho vydrží.

Jen stěží lze vybrat zlatou střední cestu, která by se hodila pro všechny. Při výběru se tedy vždy snažte přesně specifikovat, co od termovize očekáváte. Díky tomu bude výběr o něco snadnější a najdete tak nejlepší produkt.

Fotopasti

Fotopast je častým vybavením lovců, ovšem má rozhodně i jiná využití. Mnohdy bývá jejím úkolem střežení pozemků a majetku, ovšem oblíbená je také pro pozorování života divokých zvířat. Princip fotopasti je jednoduchý, díky čidlu zachytí jakýkoliv pohyb a následně začne snímat. Můžete tak získat informace o pohybu zvířat v dané lokalitě. Fotopasti dokonce bývají využívány i k hlídání mazlíčků, když majitel není doma. Ovšem právě záběry divokých zvířat jsou nejoblíbenější.

Důležité parametry

· Rychlost spouště: Tento parametr udává, kolik času uběhne mezi tím, kdy senzor zaznamená pohyb a kamera pořídí snímek. Mnohdy se tato doba pohybuje kolem půl vteřiny, ovšem najít můžete i rychlejší spouště. To je velmi důležité při pozorování zvířat, ta totiž mohou během chvilky ze záběru zmizet, aniž byste získali snímek.

· Rozlišení: Čím větší je rozlišení, tím kvalitnější snímek můžete získat. Některé moderní fotopasti dokážou snímat ve špičkové kvalitě, záleží tedy jen na vás, jak kvalitní fotky chcete získat.

· Baterie: Většina fotopastí funguje díky bateriím. Spotřeba energie není tak vysoká, takže se nemusíte bát, že byste je museli měnit každých pár dní. Ovšem zajímavé jsou modely, které mají solární napájení. Výdrž baterie je u fotopasti velmi důležitá, mnohdy totiž na jednom místě setrvává po dlouhou dobu, aniž by se o ni někdo staral.

Pomocí těchto tipů vyberete tu nejlepší fotopast, pak už jen stačí nazout outdoorovou obuv a vyrazit do přírody. Většina modelů je takové kvality, že získáte skvělé snímky a pozorování zvěře tak bude zábavou.

Další články

Nejnovější kauzy