Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Podle Blatného musíme pokračovat v dodržování nařízení. Nastínil, kdy by mohly otevřít obchody

Podle Blatného musíme pokračovat v dodržování nařízení. Nastínil, kdy by mohly otevřít obchody
Zdroj: Profimedia
Koronavirus
Vývoj epidemie koronaviru vykazuje známky brzdění, je ale nezbytné pokračovat v dodržování vládních opatření, řekl dnes poslancům ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Za hlavní důvod pro další prodloužení nouzového stavu o 30 dnů pokládá ministr snahu udržet sníženou mobilitu lidí, a tím možnost sociálních kontaktů. Blatný zároveň očekává, že před Vánocemi by se Česko mohlo dostat díky opatřením na stupeň tři v novém protiepidemickém systému a obchody by mohly otevřít už 30. listopadu. Senátoři přitom už nyní chtějí zrušit uzavření obchodů. Vláda prý toto opatření podložila nedostatečně.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného je Česko na dobré cestě. „S uvolněním počítá úroveň tři systému PES. V té nejoptimálnější variantě je možné, že k tomu dojde již 30. listopadu. Nemohu to slíbit, ale říkám, že je to možnost, a s velkou mírou pravděpodobnosti k tomu dojde v předvánoční čas,” uvedl Blatný.

Právě 30. listopadu by tak mohly otevřít všechny obchody a služby. Nadále by ale platilo omezení v počtu zákazníků v prodejně, kdy na 15 metrech čtverečních může být jedna osoba. Podobně by platily i dvoumetrové rozestupy.

Blatný přitom ráno v Poslanecké sněmovně říkal, že na rozvolňování je pořád brzy a že je i nadále potřeba dodržovat veškerá nařízení. "Všichni si budeme chtít koupit dárky. Kromě dárků si koupíme i nemoc a přeneseme ji do rodin," popisoval ministr. V takovém případě by podle něho hrozila v lednu další vlna koronaviru

Senát chce zrušit nařízení o zavření obchodů

Obchody by se ale mohly otevřít možná i dřív, jelikož senátoři připravili návrh k Ústavnímu soudu na zrušení zákazu prodeje ve většině obchodů během epidemie koronaviru. Podle senátorů totiž vláda toto opatření nedostatečně podložila. Návrh podepsalo 54 senátorů a bude předložen v případě, když sněmovna schválí prodloužení nouzového stavu. Oznámil to dnes pirátský senátor Lukáš Wagenknecht

"Vláda neodůvodňuje, proč se na půdě hypermarketů nenakazíte, ale na půdě malého kamenného krámu s obuví se nakazit můžete. Proto bychom byli velice rádi, aby toto Ústavní soud posoudil," uvedl Wagenknecht.

Návrh bude podle senátora předložen Ústavnímu soudu v případě, že poslanci rozhodnou o prodloužení nouzového stavu a vláda následně prodlouží platnost dosavadních opatření. Pod návrhem jsou podepsáni zástupci senátorských klubů ODS a TOP 09, Starostů, KDU-ČSL a frakce hnutí Senátor 21 a Pirátů.

Lidé se nejvíce nakazí v rodině nebo na pracovišti

"Nechceme dělat z Ústavního soudu třetí komoru parlamentu, ale je to jediná šance, jak nenormální a protiprávní stav změnit," uvedl předseda senátorů ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra. Pod návrhem je podle něj podepsána většina členů jeho frakce.

Wagenknecht uvedl, že podle vládních údajů se většina lidí nakazí koronavirem v rodině a na pracovištích. Kabinet ale rozhodl o uzavření či omezení jen některých pracovišť a povolil nákup pouze základních potřeb s výjimkami, mezi něž patří květiny nebo náhrobní kameny, ale nikoli obuv či ošacení, podotkl senátor. Podle něj je nepřípustným zvýhodněním, aby si lidé mohli boty či oděvy zakoupit pouze v hypermarketech.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy