Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Podivuhodná příroda: Teplý tučňák Klaus se chystá s partnerem vysedět vejce

Zdroj: Sea Life Melbourne Aquarium
Ze života zvířat

Akvárium v australském Melbourne hlásí pro mnohé nezvyklý případ homosexuálních tučňáků oslích. Podle ošetřovatelů ale nejde o raritu. Homosexualita v přírodě není ničím výjimečným, což platí i pro zmiňované tučňáky. V Melbourne tak mají hned dva páry stejného pohlaví.

Homosexualita neexistuje jen u lidí, ale i u tučňáků. Dokazuje to i příklad z australského Melbourne. V tamním akváriu Sea Life Melbourne Aquarium začalo před několika dny pro tučňáky oslí jarní období hnízdění. Ptáci tak začali tvořit páry a během tohoto procesu vznikly hned dva páry stejného pohlaví.

„S umísťováním hnízd jsme začali před několika týdny. Všimli jsme si, že dva páry samců se daly dohromady a dokonce se uhnízdily vedle sebe. Je vzrušující sledovat, kteří tučňáci se spárují. Vždy na to tady uzavíráme sázky,” uvedla pro ABC News Breakfast chovatelka z australského akvária Nicola Saville.

Nerozlišují genderové role

Podle ní utvořili páry tučňáci Klaus s Jonesem a Branston s Tigerem. To se může zdát jako problematické pro výchovu mladých potomků. Opak je ale pravdou. Homosexuální páry jsou schopné se dobře postarat o nevylíhnutá vejce jiných tučňáků.

Tučňáci oslí navíc nerozlišují genderové role, tudíž se s různými úkony vypořádávají stejným dílem. Černobílí ptáci tak pečují o vejce podle toho, kdo zrovna může. Když je jeden samec na lovu, druhý sedí v hnízdě a naopak.

Nejde o výjimku

Ačkoli je homosexualita u zvířat pozorována v malém množství, nejde o nic výjimečného ani u dalších druhů. Vědci zdokumentovali páry stejného pohlaví například u lvů, šimpanzů, holubů, labutí, delfínů nebo třeba netopýrů.


Související články

Další články