Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Podivný život Rudolfa II. Panovník bojoval s psychickými problémy, několikrát se chtěl zabít

Portrét císaře Rudolfa II.
Zdroj: profimedia.cz
VÝROČÍ NAROZENÍ

Dnes je tomu přesně 469 let ode dne, kdy se narodil Rudolf II. Habsburský. Miloval umění a měl velký vliv na kulturní rozmach českých zemí, jeho život byl ale prazvláštní a plný řady podivných událostí.

Panovník Rudolf II. se narodil v roce 1552 ve Vídni. Jeho otcem byl císař Maxmilián II., který měl Rudolfa s vlastní sestřenicí Marií Španělskou.

Rudolf II. usedl na český trůn

Rudolf se v průběhu svého života stal římským císařem, uherským, českým a chorvatským králem a také rakouským arcivévodou. Českým králem byl korunován v září roku 1575 a o rok později, po smrti svého otce, také usedl na trůn.

V roce 1583 se Rudolf přesunul do Prahy, ze které udělal nejdůležitější kulturní město celé Evropy. Do Prahy zval známé astronomy, jako byli Tycho Brahe nebo Johannes Kepler, ale také uznávané malíře nebo alchymisty.

Na Pražském hradě vytvořil obrovskou sbírku uměleckých předmětů a za jeho panování vznikl i známý Španělský sál. Rudolf II. byl sice jedním z nejvýznamnějších evropských panovníků, jenže z politického pohledu moc úspěšný nebyl. Mohlo za to napětí mezi katolíky a protestanty, se kterým nedokázal nic udělat, ale také jeho vlastní psychické problémy.

Rudolf II. měl syfilis

Někteří lidé si mysleli, že je Rudolf II. ovládán temnými silami, on ale trpěl duševní poruchou. Uvádělo se, že onemocněl melancholií, a dodnes se spekuluje o tom, jestli bojoval se schizofrenií, kterou měla jeho matka, dědeček i prababička, nebo maniodepresivní psychózou.

Taky měl nejspíš syfilis a jeho stav se rapidně zhoršoval. Ohrožoval své okolí, na komořího vytáhl dýku a vlastní rádce chtěl popravit. Často odmítal audience, ale také jídlo a ve spánku vydával divné zvuky.

V roce 1600 se dokonce několikrát pokusil o sebevraždu, když se chtěl probodnout kordem, ale taky si střepy podřezal zápěstí a pak se bodl dýkou. Před smrtí ho ale pokaždé zachránilo služebnictvo.

Na co zemřel Rudolf II.?

Od problémů se dokázal odprostit díky svým sbírkám, jeho stav se ale i nadále zhoršoval, navíc taky holdoval vínu a v roce 1611 mu byl operován mozek. Lékaři ale poté usoudili, že už mu nemohou pomoct, a tak se do celé Evropy začala šířit zpráva o tom, že Rudolf II. umírá. Do Prahy začaly mířit kondolence, i když panovník ještě stále žil.

Jeho život vyhasl 20. ledna roku 1612. Podle lékařů za jeho smrt mohla vodnatelnost.

Otevřený rozhovor s Anetou Vignerovou o návratu ke Kolečkovi: Je to na dobré cestě, třetí šanci ale nedostane, tvrdí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy