Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Podivný tvor ve Fukušimě: Oblast zamořili radioaktivní prasečí mutanti

Ilustrační fotografie.
Zdroj: Profimedia
Zmutovaná zvířata

Od výbuchu jaderné elektrárny Fukušima uplynulo už deset let. Vědci nyní přišli na to, že se v této oblasti velmi daří jednomu zmutovaného tvorovi, kterým je radioaktivní hybrid divokého a normálního prasete.

Při výbuchu japonské jaderné elektrárny Fukušima zemřelo téměř dvacet tisíc lidí a zbytek se musel odstěhovat pryč. Nad krajinou převzala vládu zvířata. Velmi dobře se tam dařilo divokým prasatům, pro něž je největším nepřítelem člověk. Ten už byl ale pryč.

Podle webu BBC začal vědec Donovan Anderson zkoumat DNA tamních prasat. Došel k závěru, že se kanci spářili s prasaty, která unikla z farem. Společně pak vytvořili radioaktivní hybridy divokého a normálního prasete. Myslím, že obyčejná prasata nebyla schopna přežít ve volné přírodě, ale kancům se v opuštěných městech dařilo. Zřejmě proto, že jsou tak robustní,” vysvětlil vědec.


Kanci jsou v ohrožení

Jak to ale bude s těmito tvory dál, to je zatím nejasné. Do oblasti se od roku 2018 pomalu začínají znovu stěhovat lidé, kteří Fukušimu před časem opustili. „Lidé jsou pro tyto divočáky opravdu jedinými predátory,” uvedl Anderson. „Jak se budou lidé vracet, bude opravdu zajímavé sledovat, co kanec dělá,” myslí si vědec.

Výbuch elektrárny Fukušima v roce 2011 byla nejhorší jaderná katastrofa od výbuchu Černobylu v roce 1986. Vznikl následkem zatopení elektrárny ničivou vlnou tsunami, která byla způsobena mimořádně silným zemětřesením v této oblasti Japonska.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy