Trendy tagy Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami

Nejnovější kauzy

Podivný Silvestr na závěr šíleného roku 2020: Co všechno je zakázané a zhatila pandemie

Zdroj: PETR_NOVOTNY / CNC / Profimedia
Vládní nařízení
Bláznivý rok 2020 se chýlí ke konci a řada lidí si oddychne, že už ho má za sebou. Na bujaré oslavy ale můžete zapomenout. Česko se totiž v systému PES nachází v pátém stupni, což znamená řadu tvrdých opatření. Mezi ně například spadá zákaz vycházení či popíjení alkoholu na veřejnosti. Sestavili jsme tak pro vás přehled toho, na co si budete muset dát v poslední den v roce pozor.

Hromadné akce

  • Na Silvestra se tradičně sjíždí rodiny, kamarádi a známí, aby společně oslavili konec roku. To ale letos nebude možné, protože se můžou sejít jen dva lidé, kteří nejsou ze stejné rodiny. Party s kamarády tak letos musíte oželet.

Konzumace alkoholu

  • Alkohol k Silvestru patří snad stejně neodmyslitelně jako stromeček k Vánocům. Tradiční půlnoční přípitek si ale musíte nechat na doma. Po celý den totiž platí zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti.

Omezení vycházení

  • S přechodem do pátého stupně se vrátil i zákaz vycházení. Ten platí v době od 21 do 5 hodin. Nesmíte si tak ani vyjít ven případně na nějakou vyhlídku, abyste se podívali na ohňostroj.

Zavřené restaurace

  • S omezením vycházení souvisí i restaurace. Ty mohou přes výdejní okénko prodávat do 21 hodin, pak ale musí zavřít. A jelikož platí zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti, nemůžete si dát pivo ani u okénka.

Obchody

  • Veškeré obchody v pátém stupni mohou prodávat jen základní potřeby, jako je jídlo, pití či hygiena. V obchodech byste tak neměli mít možnost nakoupit ohňostroj, jelikož pyrotechnika se mezi základní potřeby nepočítá.

Pokuty

  • Zatím není jasné, jak se policie bude na Silvestra připravovat a zda budou skrz města a vesnice chodit kontroly. „Vše bude jasné až po poradě 30. prosince,“ uvedl policejní mluvčí Jan Daněk. Jasné ale je, že v nouzovém stavu, ve kterém se Česko bude nacházet i v poslední den roku, platí přísnější tresty.

Související články

Další články