Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Podceňovaný veterán válí na MS! Červenka táhne hokejový nároďák, borci z NHL na něj pějí ódy

Útočník Roman Červenka (vpředu) v zápase se Švédy posbíral tři asistence.
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
ms v hokeji

Dva zápasy, šest asistencí. Tak zní bilance Romana Červenky, jenž aktuálně vévodí kanadskému bodování letošního mistrovství světa! Fakt, jemuž by před startem šampionátu uvěřil jen málokdo. Fandy permanentně podceňovaný útočník, který se v únoru na zimní olympiádě v Pekingu vrátil po čtyřech letech do české hokejové reprezentace, dává v Tampere v 36 letech na frak dravému mládí.

Byť český tým odehrál zatím jen dva zápasy, je zřejmé, že si kapitán a nejstarší hráč celého mužstva přivezl do země tisíce jezer skvělou fazonu. Třemi asistencemi režíroval v sobotu výhru 5:1 nad Velkou Británií, dalšími třemi nahrávkami se snažil o den později nakopnout Jalonenovu armádu k obratu se Švédy. Sice marně, ale po utkání si právem převzal cenu pro nejlepšího hráče v červeném dresu.

Na MS tím zaokrouhlil počet asistencí na 30 a v historickém pořadí nejlepších českých nahrávačů na šampionátech se tak zařadil za Jaromíra Jágra (38), Davida Výborného (36) a Jakuba Voráčka (34) na čtvrté místo. „Nijak to nevnímám, jsem rád, že jsme dali nějaký góly po mých nahrávkách, to je jasný, nebudu lhát. Ale jde o týmový úspěch, mě zajímají týmové výhry,“ povzdechl si pro hokej.cz Roman Červenka po prohře 3:5 se Švédy.

Výkonem proti Tre Kronor nadchl. Jakub Vrána nebo Tomáš Hertl. Borci z NHL, kteří přijeli na turnaj, aby táhli národní tým, v úvodních dvou šampionátech nezářili. Zato veterán, který startuje už na devátém MS a v prosinci oslaví 37. narozeniny, válí jako z partesu. „Červus má neskutečné vidění, umí to přidržet a najít si volného spoluhráče," citoval hokej.cz Tomáše Hertla. „Je to skvělý hokejista. Má velký přehled," přikyvuje obránce Tomáš Kundrátek, jenž právě po pasu Červenky v přesilovce vytěžil v závěru druhé třetiny druhý gól, který uchoval Čechům naději na body.

U příznivců se přitom Červenka netěší zrovna velké oblibě. Před čtyřmi lety v Dánsku ho při jeho posledním startu na MS podrobili fanoušci ostré kritice a masírovali ho na sociálních sítích. Muž, který měl patřit k lídrům mužstva, tehdy nasbíral v osmi duelech jen dvě nahrávky a Češi po čtvrtfinále balili kufry.

Červenka si na šampionát přivezl formu

Teď Červenka všem kritikům rázně zavírá ústa. Rozdává báječné pasy, navíc poctivě brání. Prožil parádní sezonu v Rapperswilu. V 52 zápasech nastřádal 64 bodů (20+44) a ovládl produktivitu švýcarské nejvyšší soutěže. Pohodu si přivezl i na šampionát. „Roman má vždy co říct. Je to náš kapitán. Třeba nahrávka na Blimíče...," připomněl obránce San Jose Radim Šimek. „Zase ho našel do prázdné branky na vzdálenější tyč. Ještě by to chtělo, aby se zapojilo víc lajn a aby to nebylo jen na Červusovi s Krejčou," přeje si bek San Jose Sharks.

Čeští hokejisté i s kapitánem Červenkou nastoupí ke třetímu zápasu na MS v úterý, kdy od 15:20 hodin nastoupí proti Rakousku.

Související články

Další články