Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Počkejte, nebo jeďte jinam: V Pardubicích odmítli pacienta s koronavirem, muž (†42) zemřel

Počkejte, nebo jeďte jinam: V Pardubicích odmítli pacienta s koronavirem, muž (†42) zemřel
Zdroj: Krajská nemocnice v Pardubicích
koronavirus
Krajská nemocnice v Pardubicích se rozhodla neošetřit dvaačtyřicetiletého pacienta, který se tam vydal se symptomy nemoci covid-19. Následně jej poslali do Městské nemocnice v Čáslavi, kde není ani infekční oddělení. U pacienta se potvrdila nákaza koronavirem. Bohužel tři dny na to muž zemřel.

Dvaačtyřicetiletý muž z Chrudimska se vydal do Krajské nemocnice v Pardubicích s tím, že má příznaky koronaviru. Měl vysoké teploty a oboustranný zápal plic. Na infekční oddělení se dostavil 10. srpna navíc s tím, že ho tam poslala jeho obvodní lékařka. O případu informoval portál MF DNES.

Poslali ho jinam

Jenže v pardubické nemocnici se muž nedočkal odborného vyšetření ani testu. Místo toho jej poslali do Městské nemocnice v Čáslavi, kam se musel dopravit po vlastní ose.

"Pacient byl do čáslavské nemocnice odeslán po předchozím telefonickém projednání s infekčním oddělením pardubické nemocnice k zajištění léčby, aniž by ovšem pacientovi provedli test na covid. Přitom praktický lékař měl na tuto nemoc podezření," potvrdila mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.

Pardubická nemocnice se samozřejmě brání a své jednání vysvětluje tím, že zkrátka měli moc práce. "Než vůbec personál nemocnice stačil pacienta vyšetřit a případně přijmout, dorazily na oddělení dva sanitní vozy s akutními pacienty, které bylo třeba ošetřit přednostně. Další obdobný pacient již byl na oddělení aktuálně řešen," líčila mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Podle mluvčí však nemocnice pacientovi nabídla, že si na vyšetření může počkat v čekárně. "Případně bez časové prodlevy využít jiné zdravotnické zařízení, což vzhledem k místu bydliště pacient přivítal, a rozhodl se pro Městskou nemocnici v Čáslavi," doplnila Semrádová.

Pacient zemřel

Test muži v Pardubicích neprovedli zdravotníci prý kvůli tomu, že podle jejich informací nebyl pacient na infekční oddělení odeslán kvůli podezření na nákazu koronavirem. Tvrdí, že tam byl poslán kvůli došetření přetrvávajících teplot a vysokých zánětlivých známek svědčících spíše o bakteriálním původu infekce.

Zato v Čáslavi mu test provedli neprodleně. U pacienta se koronavirus potvrdil. Mužův stav se neustále zhoršoval. Čáslavská nemocnice, která ani nemá infekční oddělení, pro muže sehnala lék remdesivir.

Další den byl pacient převezen do Nemocnice Na Bulovce. Tam bohužel 13. srpna zemřel. "Pacient měl vysoký stupeň obezity a několik dalších rizikových faktorů," řekla k případu mluvčí Nemocnice Na Bulovce Simona Krautová.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy