Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Počítačová klávesnice drží smrtící virus. Na plastovém povrchu koronavirus přežije 72 hodin

Počítačová klávesnice drží smrtící virus. Na plastovém povrchu koronavirus přežije 72 hodin
Zdroj:
+ Dalších 8 fotografií
Covid-19
Na Česko sice byla uvalena od 16. března karanténa, do práce a do obchodu či lékárny však lidé chodit smí. I když mezi sebou dodržují doporučené rozestupy a chrání se rouškou či šálou, stále je možné, že se infikují novým koronavirem. Američtí vědci totiž přišli na to, že vir může mimo hostitele přežít i několik dní. Na plastovém povrchu (třeba myš či klávesnice) přežije i 72 hodin. S touto skutečností přišla studie z amerického Státního zdravotnického ústavu ve spolupráci s prestižními univerzitami.

Mimořádná opatření v minulosti nestačila, občané České republiky tak musí od půlnoci 16. března chodit z práce rovnou domů a venku se moc nezdržovat. Kdykoliv vyjdou ven, měli by mít zakrytou tvář, ať už použijí roušku zdravotní či vyrobenou nebo použijí obyčejný šátek. Ministerstvo zdravotnictví navíc doporučuje nosit i rukavice, aby se člověk vyhnul kontaktu s infikovaným předmětem.

Ochrana před nakažením

Lidé by si rozhodně neměli sahat do obličeje, vyskytovat se poblíž nemocných, mít chráněný obličej a mýt si často ruce. Proto kdykoliv, když dorazí domů, by si měli ruce důkladně umýt mýdlem, aby se zbavili viru, který na nich zůstal. Nový koronavirus totiž vydrží dlouhé hodiny na různých površích.

Virus přežije hodiny, dokonce dny

Virus tak podle studie vydrží mimo tělo asi čtyři hodiny na měděném povrchu, na kartonu jeden celý den. Pokud i s kapkami kašle dopadne na plastový povrch nebo ocel, zůstane aktivní a nebezpečný až po dlouhých 72 hodin, to jsou tři dny. V aerosolu se virus udrží až tři hodiny, to však podle studie není důkaz, že by se přenášel vzduchem. Na té pracovali společně Státní zdravotnický ústav s univerzitami, jako je Princeton a Kalifornská univerzita.

Největším zabijákem viru je pochopitelně mýdlo, proto mnohdy stačí, aby si lidé po příchodu do budovy umyli ruce. Pokud se však k mýdlu jen tak nedostanou, mohou využít dezinfekční přípravek, který spolehlivě zabije všechny viry a bakterie, na které člověk narazil při přesunu z bodu A do bodu B.

Lidé by proto měli opravdu dodržovat nošení ochrany obličeje a to například doplnit o rukavice Každá ochrana je lepší než žádná Celou situaci ohledně koronaviru sledujeme online.

Související články

Další články