Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Počet pacientů s koronavirem pořád roste. Nemocnice ale stíhají, stále však omezují zákroky i pooperační péči

Počet pacientů s koronavirem pořád roste. Nemocnice ale stíhají, stále však omezují zákroky i pooperační péči
Zdroj: profimedia
Koronavirus
Denní přírůstky nakažených klesají, pacientů s koronavirem v nemocnicích ale pořád přibývá. Aktuálně leží ve zdravotnických zařízeních 7396 lidí s covidem a některé nemocnice už začínají mít plno. Většina nemocnic však zatím situaci zvládá, byť kvůli pandemii ruší zákroky, které lze odložit, a neustále navyšují kapacity. Zeptali jsme se několika nemocnic, jak jsou na tom s volnými lůžky vyhrazenými pro pacienty s těžkým průběhem koronaviru.

Lůžka se prakticky neustále plní ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, proto neustále navyšují kapacity lůžek vyhrazených pro pacienty s koronavirem. "Postupně měníme zaměření lůžek jak z jiných oddělení na covidová, tak z lůžek standardních na lůžka JIP, která dovybavujeme technikou," vysvětluje mluvčí nemocnice Tereza Romanová.

Jelikož se covid-19 šíří závratnou rychlostí, nemocnice se potýká se situací, ve které pravděpodobně nikdy nebyla. "Situace je naprosto odlišná od předchozích let, proto nelze vůbec srovnávat s epidemiemi chřipky v uplynulých letech," říká Romanová.

Nelze nic podceňovat

Podobně to vidí i v pražské Ústřední vojenské nemocnici, kde postupně, podle narůstající potřeby aktivují lůžka pro standardní a intenzivní péči o pacienty s koronavirem. "Zároveň finalizujeme i díky darům sponzorů a podpoře ministerstva obrany a ministerstva zdravotnictví dovybavení přístroji a lůžky i k dalšímu navýšení kapacity intenzivní péče," říká mluvčí Jitka Zinke.

Podle ní potřeba intenzivní péče o covid-19 nemocné v posledních dnech narůstá a nelze nic podceňovat. Zároveň ale není důvod k panice. "Zvládáme kvalitní péči o covid-19 nemocné ve vážném stavu, a to i při současném zachování standardů kvalitní péče o 'necovidové' pacienty v urgentních a neodkladných stavech," ubezpečuje mluvčí.

Pacientů bude ještě přibývat

S rychlým nárůstem pacientů s koronavirem se potýkají i lékaři v Nemocnici Na Bulovce. Tam mají aktuálně přes 160 pacientů s koronavirem, přičemž se pomalu blíží naplnění kapacity, která čítá 228 lůžek. "Museli jsme proto pozastavit plánovanou péče, především pooperační, čímž se nám uvolnily kapacity JIP lůžek," říká mluvčí Bulovky Mirka Kátriková.

Nedostatkem kapacity lůžek vyhrazených pro covid-19 naopak netrpí Fakultní nemocnice Motol. Tam registrují 151 pacientů s koronavirem, přičemž mají k dispozici ještě 396 lůžek. "Co se týká FN Motol, situaci zatím jako kritickou hodnotit nemůžeme," uvedla mluvčí Motola Pavlína Danková.

Odborníci očekávají, že počet pacientů s koronavirem ještě několik dní poroste. Udává se, že v momentě, kdy začnou klesat čísla nově nakažených, potrvá ještě přibližně deset dní, než se to projeví i na množství pozitivních případů v nemocnicích.

Související články

Další články