Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Počet lidí s koronavirem rapidně vzrostl: V sobotu přibylo 9210 nakažených

Počet lidí s koronavirem rapidně vzrostl: V sobotu přibylo 9210 nakažených
Zdroj: Profimedia.cz
koronavirus v ČR

Počet nakažených koronavirem v Česku rapidně vzrostl. V sobotu přibylo 9210 potvrzených případů nemoci, což byl nejvyšší nárůst za víkendový den od 4. prosince loňského roku. Podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví se oproti minulé sobotě sice počet nakažených navýšil o 133 procent, ale počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 se stále snižuje. 

Počty nakažených opět rostou

Šíření epidemie covidu-19 v Česku během posledních dvou týdnů opět postupně zrychluje. Na přelomu prosince a ledna se ještě držely denní nárůsty počtu případů nemoci pod 10 tisíc za den. Hospitalizovaných naopak zatím od začátku prosince ubývá stejně jako počet hospitalizovaných v těžkém stavu, který také nadále klesá.

V prvním prosincovém týdnu bylo v nemocnicích kolem 7000 lidí nakažených koronavirem a přes 1000 z nich ve vážném stavu. Nyní je hospitalizovaných čtyřikrát méně. Proti předchozí sobotě jejich počet klesl o třetinu.

Denní přírůstek nově nakažených na webu ministerstva nezahrnuje takzvané reinfekce, tedy případy opakované nákazy u dříve pozitivně testovaného člověka, kterých v poslední době naopak postupně přibývá. Důvodem je zřejmě varianta koronaviru omikron, která podle zkušeností z některých zemí dokáže překonat imunitu získanou očkováním i dříve prodělanou nemocí.

Vysočina je na tom nejlíp

Spolu s denními nárůsty počtu nakažených se zvyšuje i takzvané incidenční číslo, tedy počet nových případů covidu-19 za posledních sedm dní na každých 100 tisíc obyvatel. K dnešku se ze sobotních 587 zvýšilo na 636 případů. V současnosti se tedy jedná o nejvyšší nárůst od 19. prosince loňského roku. Počty nakažených od minulé soboty stouply ve všech regionech. Nejvíce případů stále zůstává v Praze a nejméně na Vysočině.

Kromě počtu nově nakažených byl v sobotu zaznamenán také nárůst testovaných na koronavirus. Provedeno bylo téměř 54 000 PCR testů a zhruba 5000 antigenních, což bylo dohromady skoro o čtvrtinu více než předchozí sobotu.

Úmrtí na covid-19 je méně

Za celou dobu epidemie v Česku bylo od začátku března 2020 zaznamenáno přes 2,59 milionu případů nákazy a zemřelo 36 853 lidí s covidem-19. V uplynulých sedmi dnech zemřelo 201 lidí s covidem-19, což je o dvě pětiny méně než za předchozí týden.

Od konce prosince 2020 se v Česku proti covidu-19 očkuje. Podáno bylo za celou dobu očkování skoro 16,5 milionu dávek vakcín. Plně naočkováno bylo více než 6,7 milionu lidí. Většinu očkovaných tvoří v poslední době již plně naočkovaní lidé, kteří dostávají posilující dávku vakcíny. Dohromady už dostalo posilující dávku téměř 3,3 milionu lidí, což je téměř polovina plně očkovaných.

Královna kabelek a šátečků Alena Schillerová: Když vidím staré fotky, šla bych se zastřelit

Související články

Další články

Nejnovější kauzy