Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Zpřísnili výstrahu: Tropy přeruší přívalové deště, silné bouřky, krupobití a povodně

Zpřísnili výstrahu: Tropy přeruší přívalové deště, silné bouřky, krupobití a povodně
Zdroj: pixabay.com
výhled
Po dlouhých a úmorných týdnech, kdy to vypadalo, že léto už skoro ani nepřijde, jsme se konečně dočkali. Česko zachvátily příjemné teploty, které by se přes víkend měly vyšplhat místy až ke 30 °C. Vysoké teploty ale doprovodí silné bouřky a na některých místech i kroupy. Do konce června si tak budeme moct užívat teplého počasí, ale s častými výkyvy.

"Kolem tlakové níže nad jihovýchodní, postupně východní Evropou k nám bude proudit teplý a vlhký vzduch od východu. Jeho příliv na začátku příštího týdne zeslábne a nad střední Evropou se bude udržovat nevýrazné pole nižšího tlaku vzduchu," informuje Český hydrometeorologický ústav.

V sobotu očekávejme polojasno až jasno, ráno ojediněle mlhy. Během dne až oblačno a odpoledne a večer místy přeháňky nebo bouřky, ojediněle i silné. Nejnižší noční teploty 17 až 13 °C. Nejvyšší denní teploty 26 až 30 °C, v 1000 m na horách kolem 21 °C.

KOMENTÁŘ METEOROLOGA: V silných bouřkách se ojediněle vyskytnou přívalové srážky s úhrny kolem 35 mm a kroupy.

V neděli bude převážně oblačno, přeháňky a místy bouřky, ojediněle i silné. Později večer na severovýchodě ubývání srážek a částečně i oblačnosti. Ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 18 až 14 °C. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 °C.

KOMENTÁŘ METEOROLOGA: V silných bouřkách se vyskytnou přívalové srážky s úhrny kolem 40 mm a kroupy.

"Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně," varují meteorologové.

Měsíční výhled

Před námi je relativně teplejší týden, kdy se nejnižší teploty budou pohybovat od 17 do 11 °C a maximální teploty budou vystupovat převážně na 21 až 27 °C. V druhém a třetím předpovědním týdnu se týdenní teploty příliš měnit nebudou, což znamená, že se do začátku července budou udržovat na rozhraní normálních a nadnormálních teplot. K mírnému poklesu týdenních teplot dojde až v závěru předpovědního období. Období bohaté na srážky bude pokračovat minimálně i v nastávajícím týdnu. Během předpovědního období se budou týdenní srážkové úhrny snižovat, ovšem stále by se měly pohybovat kolem dlouhodobého normálu, přičemž může docházet ke střídání suchých a vlhkých několikadenních období.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy