Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Vít Starý koronavirus Počasí Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Po tvrdém hrozně řádím: Hvězdu filmu Kamarád do deště Karla Augustu (†62) zabil démon alkohol

Zdroj: archiv
+ Dalších 9 fotografií
démon alkohol
Od natočení kultovního filmu Kamarád do deště uplynulo již dlouhých 32 let. Jednu z menších rolí si vedle Lukáše Vaculíka (57) a Sagvana Tofiho (54) zahrál i skvělý herec Karel Augusta (†62), kterého stihl smutný osud. Propadl alkoholu a nakonec předčasně zemřel na selhání ledvin.

„Já po tvrdým hrozně řádím,“ říká nesměle podvodník Kadlec Michalovi a Lukášovi ve filmu Kamarád do deště. Ale pak se neovládne a pořádně se napije. A na jeho slova dojde – po tvrdém hrozně řádí…

Slavná scéna ze slavného filmu má vlastně svůj obraz v realitě. Karel Augusta také rád pil a řádil. Miloval život. Chtěl být komikem a bavit lidi. Sám byl ale často smutný a občas přiznal, že je na konci sil.

Karel Augusta se narodil 6. června 1935 v Praze. Jeho otec pracoval jako strojvedoucí. Karel od dětství miloval cirkus a chtěl být klaunem. Na divadelních prknech se poprvé objevil v Uherském Hradišti, později působil v kabaretu „Studio 10“ v Brně. První velký úspěch sklidil v pražském divadle Na zábradlí.

Jeho komediální talent jsme mohli obdivovat ve stovkách filmů a seriálů. Nezapomenutelné jsou Rozpaky kuchaře Svatopluka, Příště budeme chytřejší, staroušku! a nebo Kamarád do deště.

V civilu nebyl Augusta kamarádem do deště, ale spíše kamarádem na alkoholové večírky a nekončící pitky. V opilosti urazil dokonce tehdejšího prezidenta. V hospodě vykřikoval, že Gustáv Husák je vůl. Poštval si proti sobě komunisty a s divadlem byl na nějaký čas konec.

Karel Augusta Byl ženatý s paní Alenou a měl s ní dva syny – Jirku a Karla. Mohli být šťastnou rodinou… Jenže komikovu cestu zkřížila velká láska. Augusta se bláznivě zamiloval do tanečnice jménem Dagmar. Nedokázal si pomoci a rodinu odstavil na vedlejší kolej. Miloval Dagmar tak bláznivě, že jí slíbil, že kvůli ní přestane pít.

Jenže se trápil dál. Chtěl mít u sebe oddanou manželku Alenu i divokou milenku. A jak toto dilema řešil? Zase pil. Pil vlastně pořád…

Alkohol Augustovi zničil játra i ledviny. Dva měsíce před smrtí chtěl znovu přestat pít a vrátit se k manželce Aleně a synům Karlovi a Jirkovi. Ale už bylo pozdě.

„Ta smrt přišla nečekaně. Přišel domů odpoledne, lehl si a druhý den ráno nevstával. A já říkala: Je ti blbě? Chceš jíst? On už tu smrt zřejmě cítil. Večer jsem seděla u stolu, on přišel a říkal: Alenko, mám tě moc rád. Já jsem na něj zůstala koukat. A on říkal: Já jenom chci, abys to věděla. A odešel. Šel si lehnout a dopoledne druhý den jsem ho našla mrtvého, zemřel na selhání ledvin,“ uvedla jeho manželka Alena v dokumentu Příběhy slavných.

Zemřel ve věku nedožitých 63 let. Zabila ho zákeřná nemoc a litry alkoholu. Lékaři v oficiální zprávě uvedli, že mu selhaly ledviny.

Související články

Další články