Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Po teplém víkendu přijdou bouřky a přeháňky: Meteorologové varují i před mrazem

Po teplém víkendu přijdou bouřky a přeháňky: Meteorologové varují i před mrazem
Zdroj: Pixabay
+ Další 3 fotografie
počasí
O víkendu bylo krásné počasí, kdy teploty dosahovaly až na 23 stupňů. Slunce a příjemného tepla si však lidé od pondělí moc neužijí, přijde totiž velké ochlazení a v noci se teplota dostane až na bod mrazu. Meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu přišli s tím, že jsou očekávány silné bouřky a mráz, který může snadno poničit vegetaci.

Rapidní skok z teplot nad 20 stupňů Celsia může ovlivnit nejen naše zdraví, ale také zeleninu, vinnou révu a kvetoucí ovocné stromy. Od pondělí 13. dubna dopoledne až do 22. hodiny večer slibují meteorologové přeháňky doprovázené silnými bouřemi a kroupami. Tato výstraha platí pro celou Českou republiku a je doporučeno dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení.

Nová výstraha před mrazem

Zároveň v pondělí dopoledne vydal Český hydrometeorologický ústav další výstrahu, která varuje před prudkým ochlazením a mrazem. Od půlnoci 14. dubna do 7. hodiny ranní 15. dubna se očekává silný mráz, který může poškodit vegetaci, zejména výše zmíněnou zeleninu, vinnou révu a ovocné stromy, které během posledních pár teplých jarních dní stihly vykvést.

Doporučení expertů

Zeleninu a nízké stromy meteorologové doporučují zakrýt netkanou textilií, kterou mohou zahrádkáři ponechat do doby, než se ranní mrazy přeženou. Co se týče stromů, je možno použít ochranné přípravky proti promrznutí, lehký postřik nebo orosování drobnými vodními kapičkami při záporných teplotách.

"Ve volné krajině je v souladu s obecně platnými předpisy a podle aktuální situace možné chránit vegetaci před mrazem také zapálením slámy nebo klestí," doporučují meteorologové.

Související články

Další články