Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Po stopách Vlasty Buriana: V této luxusní vile bydlel král komiků

Po stopách Vlasty Buriana: V této luxusní vile bydlel král komiků
Zdroj: Se souhlasem Metropolitanfilm/ Martin Procházka/ Extra.cz
+ Dalších 50 fotografií
Galerie
Král komiků Vlasta Burian (†70) by letos oslavil 130. narozeniny. S hercem je spojena celá řada nejrůznějších míst, jako například jeho dejvická vila, která ve své době skýtala neobvyklý luxus. eXtra.cz se rozhodlo vydat po stopách jednoho z dodnes nejoblíbenějších českých herců.

Josef Vlastimil Burian se narodil 9. dubna roku 1891 do rodiny libereckého krejčího. V Liberci ovšem strávil pouze prvních deset let svého života, na přelomu století se celá jeho rodina přestěhovala na pražský Žižkov. V Praze díky svému otci často chodíval do divadla, které si okamžitě zamiloval. V mládí ovšem dával přednost sportu. Byl vynikajícím sportovcem napříč několika disciplínami. Hrál závodně fotbal a tenis, vynikal také v cyklistice. Jako fotbalový brankář působil ve Spartě Praha ve Viktorii Žižkov.

Sportovec milující divadlo

Mladý Burian ale nakonec dal přeci jen přednost divadlu před sportem. Po svém prvním veřejném vystoupení v roce 1909 celé jeho okolí pochopilo, že má nebývalý komediální talent. Dokonce i jeho otec, který mu zprvu v komediální kariéře bránil, nakonec uznal, že je jeho syn výborný komik.

Osudová láska Nina

V soukromí se Burian jako mladý nebránil pozornosti žen. V roce 1912 se mu narodila po krátkém poměru s tanečnicí Anči Pírkovou dcera Emilka. Vztah ani sňatek se nekonaly. Na obojí si známý komik musel počkat až do roku 1919, kdy se oženil se svou životní láskou Ninou Červenkovou. Pouto mezi manželi bylo natolik silné, že Nina nesměla chybět na žádném Burianově představení. Pokud se někdy náhodou zpozdila, Burian byl kvůli ní schopen odložit představení. Známá je i historka o tom, jak se Vlasta vypořádal s její nepřítomností v době, kdy byla nemocná. Nechal na jeviště přistavit telefon, aby mohla jeho představení alespoň slyšet, když už ho nemohla vidět.

Začátek velké kariéry

Hvězdnou kariéru nastartoval jeho první film Tu ten kámen aneb Kterak láskou možno v mžiku vzplanout třeba k nebožtíku. Tehdy (psal se rok 1923) šlo ještě o němý film. Krátce nato se mu povedlo založit vlastní divadlo, které během své existence sídlilo na několika adresách – v sále hotelu Adria v Praze na Václavském náměstí, ve smíchovském Švandově divadle a v paláci Báňské a hutní společnosti v Lazarské ulici, kde se později usadilo Divadlo Komedie.

Ve dvacátých letech si zahrál i v dalších snímcích, například v komedii Falešná kočička aneb Když si žena umíní. Opravdový průlom přišel na začátku třicátých let s příchodem zvukových filmů. Hned první role ve filmu C. a k. polní maršálek znamenala pro Buriana obrovský úspěch. Z noci na noc se stal hvězdou velkého formátu. Za svůj život natočil řadu legendárních komedií, jako například Přednosta stanice, U pokladny stál, Když Burian prášil, To neznáte Hadimršku nebo Tři vejce do skla. Život Buriana by se dal rozdělit na dvě etapy – před druhou světovou válkou a po ní. Před válkou se mu dařilo vše, na co sáhl. V divadle měl vždy plná představení, na filmy chodily miliony lidí a těšil se nebývalému postavení.

Ve své vile v Dejvicích měl tenisový kurt i bazén, aby se mohl každý den věnovat své celoživotní lásce – sportu. Společně se střelnicí se jednalo o vybavení, které na svoji dobu znamenalo obrovský luxus. Ačkoliv Burian trpěl depresemi a maniodepresivními stavy, nemohl si stěžovat na nepřízeň osudu.

Burian a válka

S válkou se ale vše změnilo. Burian sice neměl zákaz vystupovat, musel ovšem prokázat loajalitu Němcům mimo jiné svým vystoupením ve skeči Hvězdy nad Baltimorem, který zesměšňoval tehdejší exilovou vládu v Londýně. Údajně i hostil ve své vile německé okupanty. Tradovalo se, že dokonce zdravil zdviženou pravicí. V roce 1944 nakonec i jemu Němci zabavili jeho milované divadlo. S definitivním koncem války mu ovšem nebylo vráceno, jako tomu bylo v případě všech ostatních podniků.

Kvůli výše zmíněným legendám byl totiž vyšetřován jako kolaborant a dostal dokonce herecký distanc. Dlouhotrvající soud ovšem nakonec prokázal, že opravdu šlo o pouhé legendy. V krátkém rozhlasovém představení, k němuž byl donucen, je jednoznačně poznat, že jeho výkon celý skeč sabotuje. Jasně se pak prokázalo, že po tomto skeči byl Burian nucen do natáčení dalších, ale vždy se mu podařilo natáčení vyhnout (většinou simulováním nemoci). Údajné hoštění okupantů se pak ve skutečnosti ukázalo být razií, která byla na pozemku jeho vily prováděna na udání sousedů. A nakonec použití pravice – k tomu došlo v jednom jeho představení a nešlo o projev obdivu k nacismu, ale naopak o jeho zesměšnění. Za to mohla naopak komikovi v temných dobách protektorátu hrozit smrt.

Poslední představení se zápalem plic

Celých 5 let trvalo, než se povedlo Burianovi obhájit svou pravdu. Po celou tuto dobu byl bez divadla a filmu, pobýval nějakou dobu i ve vězení a z vždy vitálního člověka se stal stařík s nalomeným zdravím. Ke hraní se sice mohl v roce 1950 vrátit, už to ale nebyl ten samý Burian jako před lety. Hrál ale až do posledního dne. Dokonce i své poslední představení odehrál se zápalem plic.

V padesátých letech také komunisté odebrali Burianovi jeho dejvickou vilu a zřídili v ní mateřskou školu. Po sametové revoluci vilu získal hercův vnuk Vlastimil Kristl. Udělal z ní luxusní rezidenci a pronajímá ji zastupitelským úřadům.

Vlasta Burian zemřel v roce 1962 doma na plicní embolii, po boku své milované manželky. Jeho hrob se nachází na vyšehradském hřbitově v Praze.

Co dělat při jaderné havárii: Základní rada zní schovej se a zůstaň v kontaktu, říká Dana Drábová

Související články

Další články

Nejnovější kauzy