Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Po stopách talentovaného Tomáše Holého (†21): Takhle dnes vypadá osudná zatáčka smrti

Po stopách talentovaného Tomáše Holého (†21): Takhle dnes vypadá osudná zatáčka smrti
Zdroj: extra.cz
+ Dalších 7 fotografií
Vzpomínka
Letos uplyne 31 let od nešťastného úmrtí Tomáše Holého. Nejpopulárnější český herec zahynul v pouhých jednadvaceti letech po tragické autonehodě. Ačkoliv byla jeho herecká kariéra poměrně krátká, řadu filmů, v nichž si zahrál, milují diváci dodnes.

První dva roky strávil Tomáš Holý v Jungmannově ulici, potom se s rodiči přestěhoval do pražských Nuslí. Bydlel tam až do osudné autonehody. Právě v této části metropole se seznámil i s velkým kamarádem, spisovatelem Otou Karsem Ten eXtra.cz po místech, která měl dětský herec rád, s komentářem provedl.

Dá se říct, že tam strávil celý život. Nusle byly domovem Tomáše Holého až do jeho předčasné smrti. „Bydlel tady se svojí maminkou. Ta v Nuslích zůstala až do roku 2013, kdy zemřela,“ řekl eXtra.cz Kars přímo před domem. „Když člověk prošel brankou, tak hned viděl, jestli svítí okno. V tu chvíli jsem věděl, že je Tomáš doma a že bude nějaká akce,“ vzpomíná spisovatel, který je autorem hercova životopisu Jmenuju se Tomáš.

Hercem ze dne na den

Kdyby Tomáš Holý neměl strýčka rekvizitáře na Barrandově, asi by se k filmu nikdy nedostal. Když totiž režisér Oldřich Lipský potřeboval do filmu Marečku, podejte mi pero obsadit roli malého klučiny, který přinese roztržitému profesorovi chemie vzkaz do vyšší třídy, tak rekvizitář nabídl svého synovce. A tak začala krátká, ale slavná a intenzivní Tomášova kariéra.

Tomáš šel pak z role do role. Mezi jeho nejslavnější patří třeba Za trnkovým keřem, Ať žijí duchové, Setkání v červenci, Pod jezevčí skálou nebo Jak vytrhnout velrybě stoličku či Jak poslat tatínka do polepšovny. Ironií je, že i přesto, že byl Tomáš nadaný herec, tak se této profesi věnovat nechtěl. Práce u filmu mu přišla stereotypní a obtížná, chtěl se stát právníkem jako jeho otec. Čím byl navíc starší, tím se přestával režisérům hodit a sám se pak rozhodl na svoje řemeslo rezignovat.

Románek s Lucií Bílou

Nedaleko Holého domu bydlela Lucie Bílá (54). Přímo vedle vchodu měla hospodu, kam s Tomášem občas zašli. „Chodili spolu, ale ona se rychle skamarádila i s celou naší partou. Byla to hrozně fajn holka. Bydlela tady v pátém patře,“ ukázal redakci Kars. V současnosti je z budovy neobydlená ruina.

Bílou dal s Holým dohromady právě Kars, který tehdy svého dobrého kamaráda popsal začínající zpěvačce v tom nejlepším možném světle. „Byla to hrozná kočka, chlapi ji nepřehlíželi. Taky se na tu dobu oblékala dost ostře. Seznámil jsem se s ní v hospodě Pod Terebkou, v podstatě jsem jí vnutil Tomášovo číslo a ona mu zavolala. A hned druhý den se sešli a začali spolu chodit,“ vzpomínal Kars.

Tragická autonehoda

Osudná nehoda se odehrála 8. března roku 1990. Tomáš byl tehdy poblíž své chalupy v Kytlicích. Posedával s kamarády v hospodě a podle svědectví alkoholem posilněný Tomáš navrhl projížďku autem. Do vozu nasedl se svým kamarádem a vyrazili z Polevska, kde parta popíjela, směrem ke Kytlici. Oběma ale vzápětí došlo, jakou chybu dělají, a rozhodli se vrátit. To se jim stalo osudným. Z táhlé zatáčky vyletěli a narazili do stromu. Tomáše se i přes dlouhé resuscitování nepodařilo oživit. Nedožil se tak svých 22. narozenin.

„Jsou jasná svědectví o tom, že když přijel do hospody, kde byl asi dvě hodiny, nějaká piva tam vypil. Vůbec to neomlouvám, ale Tomáš udělal něco, co tehdy bylo běžný. Bohužel řídit pod vlivem alkoholu se společensky nebralo jako příliš nelegitimní. Tomáš to moc často nedělal, udělal to v tu chvíli jako spousta desetitisíců dalších lidí, ale bohužel to odnesl. Místo toho, aby dostal facku a zlomil si třeba nohu, byl na místě mrtvý,“ řekl v Extra Hostovi Ota Kars. „Oba dva tábory jsou absurdní. Na jednu stranu jeden tvrdí, že patřil mezi zlatou mládež a že jezdil často nalitý na diskotéku, když nebyl bohatý a s maminkou bydlel v 1+1. Nosil třeba i uhlí nebo uklízel. Druhý tábor z něj zase dělal svatého. Dokonce neváhali tvrdit, že viděli policejní protokol, kde prý bylo, že měl Tomáš v krvi 0,02 promile alkoholu. To jsou blbosti. Obě strany jsou děsivé,“ kroutí hlavou Kars.

„Když vynechám nechutné podrobnosti kolem smrti, které jsou částečně nepravdivé, třeba nějaké igelity, nějakého náhodného svědka, který tam vůbec nebyl a rozhodně nevyprošťoval, tak nadšenci donedávna tvrdili, že Tomáš určitě nepil, že měl jenom kofolu,“ říká. Narážel tím třeba na tvrzení oddaného fanouška, který přísahal, že krvácení Holému měl svědek zastavovat igelitem, navíc se také dušoval, že tehdejší student práv prý vůbec nebyl opilý.

Dominika Mesarošová promluvila o rozšíření rodiny: S partnerem nemají společný pohled na budoucnost

Související články

Další články

Nejnovější kauzy