Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Po stopách S čerty nejsou žerty: Takhle dnes vypadá mlýn z milované pohádky

S čerty nejsou žerty.
Zdroj: Martin Procházka / Studio Barrandov / koláž eXtra.cz
+ Dalších 6 fotografií
pohádka

Od natáčení legendární pohádky S čerty nejsou žerty, bez které by se neobešly žádné Vánoce, uplynulo už 37 let. Pohádkou provází krásný příběh Petra Máchala, který musí čelit několika svým protivníkům, aby ve finále zvítězilo dobro a láska. Redakce eXtra.cz pro vás našla zajímavosti, o kterých jste možná ani netušili. V galerii se můžete s aktuálními fotografiemi vydat na místa, kde se pohádka natáčela.  

S čerty nejsou žerty z roku 1984 je doslova milionová pohádka. Jedním z nejnákladnějších míst filmu bylo samotné peklo Lucifera, kterého ztvárnil Karel Heřmánek. Rozpočet pohádky činil na tu dobu neuvěřitelných 7,2 milionu korun, přičemž průměrná hrubá mzda tehdy činila necelé tři tisíce. Kdybychom tak měli spočítat, na kolik by vyšla pohádka S čerty nejsou žerty dnes, dostali bychom se k částce zhruba 85 milionů korun.

Zajímavosti k filmu Sčerty nejsou žerty

Konkurzu na roli princezny Angelíny se zúčastnily také Dagmar Patrasová, Zlata Adamovská a Ivana Andrlová. Roli nakonec získala Dana Bartůňková. Její sestru Adélku ztvárnila Monika Pelcová, pro kterou to byla jediná filmová role.

Během natáčení pohádky došlo k požáru. Kostýmy čertů byly ušity z hořlavé látky a stačil jeden nešikovný pohyb, který zapálil látku obleku. Herci byli následně převezeni do nemocnice. V nemocnici kvůli vzplanutí kostýmu skončil i Ondřej Vetchý, který si zahrál čerta Janka.

Tvůrci pohádky si dali zejména záležet na podobě čertů. Proto režisér Hynek Bočan poprosil svého syna, který navštěvoval základní školu, aby jeho spolužáci nakreslili, jak podle nich vypadá čert. Podle dětských kreseb se pak vyhotovovaly kostýmy a masky.

Režisér Hynek Bočan nechal přebarvit hnědé koně na černo, a to z důvodu, že si přál pekelně černé koně.

Místa natáčení

Pokud byste chtěli navštívit filmové lokace na vlastní oči, Máchalův mlýn najdete nad rybníkem Komorník u obce Střehom poblíž Sobotky. Schody, které vedly do pekla, spatříte na skalním hradě Sloup, vstup do pekla leží u zříceniny Rotštejn v Klokočských skalách a princezna Adélka zpívala Petrovi u okna žaláře na hradu Kost.

Pohádkové peklo se točilo v podzemním pískovcovém labyrintu zvaném Pekelné doly mezi obcemi Velenice a Svitava na Českolipsku. Tehdy ho měla zabraný sovětská armáda, která v něm skladovala brambory. Štáb je nechal vyvézt a zasypat pískem, protože neskutečně páchly. Místo je dnes oblíbeným cílem motorkářů i pěších turistů. Detaily filmových lokací popsal portál ČSFD.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy