Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Po stopách orlických vrahů: Kopáč jezdil po nocích do Prahy, mysleli jsme si, že na diskotéku, říkají sousedé

Devadesátky: Po stopách orlických vrahů
Zdroj: extra/Jiří Masojídek
+ Dalších 10 fotografií
EXTRA EXKLUZIVNĚ

Když v Rudné začnete mluvit o takzvaných orlických vrazích, není divu, že místní lidé většinou dobře vědí, o co jde. Tři z pěti lidí, kteří měli stát za asi nejznámější sérií vražd v Česku, totiž pocházeli z tohoto městečka nedaleko od Prahy. A stále se dá potkat mnoho lidí, kteří divoké devadesátky pamatují. A mnoho z nich proto s napětím sleduje i seriál Devadesátky, který vysílá Česká televize a který legendární případy české kriminalistiky popisuje. My se podíváme, jak sousedi orlických vrahů vzpomínají na dobu, kdy Rudná plnila titulky novin v ne zrovna pozitivním směru.

"Kopáč bydlel tam za rohem, toho jsem neznala, Kuna tady. To byl mladej kluk, párkrát jsem ho potkala na ulici. Policajtů tu byla spousta. Mezi lidma nechodili, ale kolem to pročesávali pořád," říká starší žena, kterou potkáváme před domem, v jehož sklepě měl Vladimír Kuna vybudovanou domácí posilovnu. Z té se pak stala místnost, ve které orličtí vrazi rozřezávali mrtvá těla a zavařovali je do kovových sudů s louhem. Ty pak vypůjčenou avií vozili k vodní nádrži Orlík, kde těla v barelech shazovali do přehrady. Najít se je podařilo jen šťastnou náhodou v kombinaci s neuvěřitelně pečlivou prací kriminalistů.

Zatímco Kuna bydlel v prostorném bytovém domě na jedné z hlavních ulic, údajný vůdce gangu Karel Kopáč měl nejdříve s manželkou, poté sám, bydlet v jedné z přilehlých ulic. S Kunou byli přátelé od dětství, společně navštěvovali i posilovnu v pražském Podolí. Tam se měli potkat i s dalším členem gangu a vykonavatelem většiny vražd, Ludvíkem Černým.

Balíček s výbušninou

Ptáme se ženy ze sousedství, jestli na sebe partička kolem Kuny a Kopáče nějakým způsobem upozornila už před vyšetřováním. Sousedka jen kroutí hlavou: "O nich člověk vůbec nevěděl. Kopáč pracoval v Motorletu (bývalá fabrika v pražských Jinonicích, pozn. red.) s mým manželem a vůbec nic se nevědělo. Jezdili spolu do práce autobusem. Jen mi říkal, že ten Kopáč večer jezdil do Prahy, ale proč, to nikdo nevěděl. Takhle jezdilo spousta kluků do klubů a na diskotéky. Šlo to úplně mimo nás." Kopáč s Kunou si však v mnoha případech nejezdili popít a zatančit, ale vypůjčit si na Smíchov avii a zbavit se těla člověka, kterého předtím zavraždili. V drtivé většině případů pro peníze.

"Kopáč byl rozvedený, jeho ženu jsem nikdy neviděla. Kuna byl ženatý, měl manželku a dceru. Jeho manželka tu prodávala v obchodě a dcera normálně dál chodila do školky. O tom, co udělal její táta, se nemluvilo," říká na adresu vraha, který byl kvůli zisku z dědictví schopen zabít i vlastní matku. Poslali jí balíček s výbušninout. Nutno dodat, že manželka se s Kunou po jeho vězení rozvedla a samotný aktér vražd se ve vězení znova oženil. S novou manželkou, kterou si vzal během výkonu trestu, a změněnou identitou by měl bydlet někde na Chomutovsku.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy