Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Po stopách Nataši Gollové: Kde žila a strávila poslední léta života prvorepubliková kráska

Zdroj: Photo © Lucernafilm, eXtra.cz/Martin Procházka
+ Další 3 fotografie
VÝROČÍ NAROZENÍ
Herečka Nataša Gollová bývala kamarádkou slavné Adiny Mandlové. Jejich přátelství ale vzalo za své poté, co své kolegyni přebrala milence Wilhelma Söhnela, kvůli němuž si později užila své. Podívejte se, kde Nataša Gollová v Praze žila, kde trávila své poslední chvíle a kde je pochována.

Nataša Gollová, která by dnes oslavila už 109. narozeniny, se narodila v Brně. Její původní jméno byla Nataša Hodáčová, ovšem své příjmení si změnila podle svého dědečka a významného českého historika Jaroslava Golla. Proslavila se také v Německu, kde je známá pod pseudonymem Ada Goll.

Nataša Gollová a Adina Mandlová

Otcem Nataši Gollové byl významný politik či poslanec František Xaver Hodáč. Ona sama chodila na dívčí gymnázium, studovala v Praze na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a působila i v Anglii. Ovládala taky angličtinu, francouzštinu, němčinu a ruštinu, ovšem převážnou část svého života zasvětila herectví.

Působila v Olomouci či Bratislavě a v roce 1935 se dostala do Divadla na Vinohradech Působila taky v Divadle Na Fidlovačce nebo v Divadle satiry Jana Wericha, nejvíc se však proslavila coby herečka ve filmu. Vytvořila velmi oblíbenou dvojici s Oldřichem Novým, se kterým si zahrála v takových filmech, jako je Roztomilý člověk, Kristián, Eva tropí hlouposti nebo Hotel Modrá hvězda

Byla také kamarádkou s Adinou Mandlovou, jenže té přebrala německého partnera Wilhelma Söhnela, jehož potkala ve Zlíně. Bylo to však v době protektorátu, takže si Nataša Gollová kvůli tomuto románku užila své.

„Doktor Wilhelm Söhnel nebyl nacista. Ale v době, kdy byl Němec jako Němec a psal se s malým n, byla Nataša Gollová ve stejné situaci jako Baarová a Mandlová. Prostě spala s Němcem. Vyřešila to nejčestnějším způsobem. Zatímco se obě hvězdy daly zatknout, aby je lidi nelynčovali, Nataša odjela do terezínského ghetta, kde vypukl skvrnitý tyfus a kde jako ošetřovatelka neúnavně pomáhala,” uvedl pro portál dvojka.rozhlas.cz publicista Stanislav Motl.

Nataša Gollová ve filmu Císařův pekař

Tehdy onemocněla i Gollová, která tak přišla o šanci mít děti. Po válce se Gollová ocitla před prověrkovou komisí a byla potrestána zákazem činnosti. Za dva roky sice zase mohla hrát, ovšem už ne v Praze, a tak zamířila do Českých Budějovic, kde potkala režiséra Karla Konstantina, jehož si v roce 1948 vzala za muže. Její manželství ale spokojené nebylo a Gollová se začala vytrácet z filmového světa.

Později se však vrátila do Prahy a Jan Werich ji obsadil do hlavní ženské role ve filmu Císařův pekař a Pekařův císař. V Praze žila v bytě na Janáčkově nábřeží číslo 33, kam za ní chodily její herecké kolegyně Stella Zázvorková nebo Jiřina Bohdalová a kam se poté nastěhovala její neteř Kateřina Hodáčová, provdaná Kovaříková. „Žije se tu krásně. Je to náš dům, ale po válce jsme o něj přišli a stali se z nás nájemníci. Získali jsme ho zpátky až v restituci roku 1990. Tetin byt prošel kompletní rekonstrukcí. Z původního nábytku zbylo jenom Natašino oblíbené křesílko a stolek. Ostatní zařízení jsme odvezli na chatu do Voznice,” uvedla pro Novinky.cz.

Gollová se objevila také v komedii Drahé tety a já, žádné další slavné role už ale nepřidala. Tehdy už navíc bojovala se závislostí na alkoholu a závěr svého života strávila sama v domově důchodců v Krči.

Nataša Gollová zemřela v roce 1988 a byla pochována na Vyšehradském hřbitově v Praze v hrobce rodiny Hodáčových. Podívejte se, kde dnes slavná česká herečka odpočívá.

Související články

Další články