Po stopách filmového rady Vacátka: Láska k Žižkovu Marvana nikdy neopustila
Žižkov je domovem všech velikánů. Narodil se tam třeba Vlasta Burian, Jaroslav Seifert nebo známý herec a komik Jaroslav Marvan, kterého všichni znají jako radu Vacátka ze seriálu Hříšní lidé města pražského. Redakce eXtra.cz se vydala v jeho stopách. Navštívili jsme jeho rodný dům, kostel, ve kterém byl pokřtěn, i místo, kam ho rád jeho otec posílal pro džbánek piva.
Když se Jaroslav Marvan narodil, byl Žižkov skutečnou pražskou periférií. V galérce se dařilo podnikat drobné zlodějny, za pár kaček se dalo dostat do biografu nebo jste mohli zajít na nedělní tancovačku.
Přísný otec a mírumilovná matka
Jeho otec Leopold Marvan pro umělecké sklony syna neměl pochopení, přál si, aby se vydal na úřednickou dráhu. Maminka Marie byla jiného názoru a zájmy svého druhorozeného syna vždy podporovala. Už odmalička byl Jaroslav talentovaný. Líbilo se mu hrát si s kamarády na divadlo a velice dobře vynikal v komediantských etudách. Později ve škole ho za to spolužáci zbožňovali.
Marvanův rodný dům
Když se vydáme po stopách Marvanova dětství, určitě bychom měli začít u jeho rodného domu, který se nachází v Milíčově ulici číslo 4/425, jak uvádí server iDnes. Jde o dvoupatrový dům s pavlačemi do dvora. Tato ulice ústí do Seifertovy ulice a naproti se tyčí kostel sv. Prokopa. Ten ale v době Marvanova narození ještě nestál, a proto byl Jaroslav pokřtěn v kostele sv. Rocha. Ten se vyskytoval vedle Olšanských hřbitovů a stojí tam dodnes. V tomto kostele se později Marvan také oženil. Hercův rodný dům vypadá téměř stejně jako tehdy, jen pavlače dříve nebyly zasklené. Komediant tam bydlel se svými rodiči i prarodiči.
Stěhování blíž k pivu
Když bylo Marvanovi sedm let, přestěhovali se do lepšího činžáku v Lupáčově ulici číslo 24/375. Budova byla vysoká, a tak měli krásný výhled na pražský Vítkov. Kousek od bytu byla hospoda "U Dudáka", kam ho jeho otec posílal pravidelně pro džbánek piva. Restaurace existuje dodnes, ale je v dezolátním stavu. Provoz v restauraci sice funguje, ale asi to nebude úplně gastronomický zážitek. Pivo tam ale čepují pořád dobré.
Herecké začátky
Jaroslav chodil do obecné školy na Prokopově náměstí, kde jim školníka dělal boxer a zakladatel odborné školy pro tělesný výcvik dam, pánů a dítek. Představitel Anděla také chodil tajně sledovat při procházkách herce Národního divadla Jaroslava Vojtu. Rád ho pozoroval, když umělec v přírodě zkoušel texty. Vtipné je, že za pár let se tito dva velikáni potkali už jako herečtí kolegové.
K herectví se dostal náhodou. V roce 1918 chodil do Husova fondu sledovat inscenaci Naši furianti. Naučil se texty zpaměti a pak je vyprávěl po hospodách, kde sklízel pozitivní ohlasy. Jednou představitel Šumbaly přišel o hlas a Marvan byl požádán, aby ho na jevišti zastoupil. Ten se tomu zprvu bránil a hrát nechtěl. Ale i když byl hrozný trémista, nakonec souhlasil.
I když byl na vrcholu své slávy, na svou rodnou čtvrť nikdy nezapomněl a vždy o ní rád mluvil. Za to ho také lidé milovali. Zachoval si skromnost a originalitu. Legendu ćeskoslovenského divadla i kinematografie si mohou lidé nyní připomenout v seriálu Hříšní lidé města pražského, který právě reprízuje Česká televize.